2009. május. 14. 12:34 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. május. 14. 13:41 Tech

Legenda csak az űrből fenyegető szemétáradat

Meglepő mennyiségű szemét kering a Föld körül, de azzal nem kell számolnunk, hogy bármelyik agyoncsapna minket - írja a Popular Science.


Mégsem büntet az űrszemét
© Tulsa World
Bill Ailor, az űrszemét visszatérésével foglalkozó CORDS (Center for Orbital and Reentry Debris Studies) igazgatója szerint egy a milliárdhoz az esélye annak, hogy a bolygónk körül keringő többmilliónyi darab űrszemétből valamelyik eltalálna minket. Jóval fenyegetőbbnek látja a helyzetet a Popular Science szerint Nicholas Johnson, a NASA űrszeméttel foglalkozó főkutatója, aki szerint minden tízezredik űrből érkezett szemétdarab eltalálhat minket. Még nagyobb veszélyt jelenthet a Hubble űrteleszkóp a valószínűség-számítás szabályai szerint: Johnson azt állítja, közel egytized százalék az esélye annak, hogy emberre zuhanna, amikor 2014-ben kivonják a forgalomból: a NASA kutatói ezért azon dolgoznak, hogy a teleszkóp darabjai ne szárazföldre, hanem óceánfelületre zuhanjanak.

Egy alkalmat jegyeztek csak fel, amikor egy űrből érkezett szemétdarab eltalált valakit - az oklahomai Lottie Williams-et a vállán találta el egy DVD-méretű fémdarab, ami egy Delta II rakétából szakadt le, ez azonban olyan sebességgel érkezett, hogy a nőnek semmi baja nem esett.

A NASA szerint körülbelül 18 ezer, teniszlabdánál is nagyobb tárgy van Föld körüli pályán, 300 ezer pénzérménél nagyobb (de teniszlabdánál kisebb), valamint több millió, ami még egy pénzérménél is kisebb - mindezek pedig közel 30 ezer kilométer per órás sebességgel süvítenek az űrben - a legtöbb űrszemét azonban a légköri belépés alkalmával elég.