2009. május. 14. 08:12 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 14. 08:14 Tech

Negyedmilliós gazellanyáj a mongol pusztában

Negyedmillió mongol gazella gyűlt össze az ország pusztáin - ez minden idők valaha látott legnagyobb csoportosulása. Az állatokat megpillantó biológusok szerint a világ összes mongol gazellájának negyede él ebben a populációban.

Kirk Olson, a Massachusettsi Egyetem kutatója amerikai és mongol kollégáival együtt az Oryx című folyóiratban közölte 2007 szeptemberében tett felfedezésük részleteit. GPS-adókat szereltek fel az elfogott gazellákra, hogy tanulmányozzák mozgásukat.

Kelet felé haladva pár ezres csapatokkal találkoztak, majd egyik nap felbukkant a hatalmas csorda. A mongol gazellákról ismert, hogy nagy csoportokba verődnek. Gyakran látni tízezres vagy nagyobb csoportokat, de az eddig megfigyelt legnagyobb nyáj is "csak" nyolcvanezer egyedet számlált.

Olson szerint az eseményt ritka és szélsőséges körülmények válthatták ki. 2007 nyara hihetetlenül száraz volt, a mongol puszta egyes részeit súlyos aszály sújtotta. A gazellák pedig a kevés megmaradt zöld folton gyűltek össze legelni. Az egyik ilyen folt pedig teljesen háborítatlan, ember által lakatlan. A csorda felfedezése előtt két héttel nagy mennyiségű eső zúdult a területre, ideális menedékké változtatva azt a patások számára.

Olson szerint jó hír, hogy egy ilyen extrém nyár folyamán megtalálták az állatok túlélésük zálogát, azonban félő, hogy a nagy csoportok a jövőben nem fognak tudni fennmaradni. A mongol pusztákat ugyanis egyre több kerítés, út, szántó és sűrűn lakott település szabdalja fel, emellett pedig olajmezőket tárnak fel és vezetékeket építenek.

"A kelet-mongóliai 250 ezer négyzetkilométernyi puszta csupán hírmondója egy sokkal nagyobb ökoszisztémának, amely összesen másfélmillió négyzetkilométeren terült el Belső-Mongólia és Mandzsúria területén" - mondta a biológus.

Amennyiben a körülmények ismét hasonlóvá válnának, ám mindössze harminc kilométerrel délebbre lévő zöld legelővel, egy határkerítés állná el az állatok útját a táplálék elől. "Ebben az esetben tömeges gazellapusztulásról tudnánk csak beszámolni" - jelentette ki Olson.

A vadászat már megtizedelte szajga-antilop és az ázsiai vadszamár, a kulán állományát. Olson reméli, a mongol gazellának sikerül elkerülni ezt a sorsot. Kelet-Mongólia az egyik utolsó ökológiailag teljes füves síkság a világon, a vadon élő közép-ázsiai patások közül pedig a mongol gazellának maradt fenn a legnagyobb állománya.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.