2009. április. 24. 12:25 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. április. 24. 13:15 Tech

Újra élhetne az autóbalesetben elhunyt kislány

Csupán egy bejelentést kellett tennie Panayiotis Zavos görög származású biológusnak ahhoz, hogy kikeljen ellene a tudományos élet. Zavos ugyanis tizenegy, bőrsejtből létrehozott embriót ültetett női páciensekbe, akik ugyan nem termékenyültek meg, a szakértő azonban biztos abban, hogy közel van már a klónbébik korszaka - írja a Daily Mail Online.


Zavos a Discovery Channel tévécsatorna dokumentumfilmjében, a Human Cloning-ben mesélt kísérleteiről. Elmondása szerint tehenek petesejtjei és emberi holttestekből kinyert sejtek kombinálásával hozott létre ember-állat embriókat, többek között egy autóbalesetben elhunyt tízéves amerikai kislányból is. A termékenységi szakértő azonban azt állítja: mindezen laboratóriumi kísérletek csupán próbálkozások voltak, nem is állt szándékában visszahozni a kislányt "a holtak közül". Ugyanakkor a médiának azt állítja: lehet, hogy nem ő lesz az a tudós, aki életet ad az első klóngyermeknek, de az biztos, hogy közel van már a klóngyermekek ideje. A szakértőt láthatóan nem zavarja a tudományos élet hangos protestálása, hiszen közel százan keresték már meg azért, hogy kísérleti terápiájához folyamodjanak, mivel a hivatalos teherbeejtési módszerek egyiküknél sem jártak sikerrel. Mindezt azonban mégis az árnyalja, hogy a legutolsó hírek szerint 11, bőrsejtekből készített embriót helyezett el női páciensekben, akik közül egy sem termékenyült meg, a procedúráért mégis súlyos összegeket fizettek, fejenként maximum 50 ezer fontot.

Mindezt ellenérzéssel és rémülettel fogadta a tudományos élet, kollégák és etikus szakértők egyaránt. Aki emlékszik az elmúlt évek klónozásai kísérleteire, pontosan tudhatja, hogy bármilyen klóntermék genetikai és egészségügyi problémákkal küszködik, valamint sokkal rövidebb élettartamra számíthat, mindemellett a szülési folyamat is sokkal nehezebb, s a halvaszületett állatok száma is nagy - e hátulütők pedig az emberek esetében is  várhatóak. Angliában, írja a Daily Mail Online, kísérletezhetnek ugyan kutatási célokból elkészített emberi embriókkal, de ezeket 14 nap után el kell pusztítani, valamint nem lehet őket női méhben elhelyezni - ezek után nem is csoda, hogy a tudományos közvélemény még börtönbüntetésért is kiált. A hírportál által megkérdezett brit embriókutatók egyike sem ért egyet Zavossal - dr. Gillian Lockwood, a Midlands Fertility termékenységi intézet igazgatója még arra is rámutat, nem csupán önzés az, hogy saját magunkból akarunk klónt csinálni, hanem az ennek következtében fellépő pszichológiai nyomás még tovább nyomoríthatja a minden bizonnyal amúgy sem tökéletes egészségnek örvendő gyermeket. Peter Williams, a Human Cloning dokumentumfilm készítője minderre csupán azt mondja: bármennyire botrányos is, valakinek meg kell tennie az első lépést ebbe az irányba is.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.