2009. április. 07. 10:21 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 07. 10:57 Tech

A videojátékok segítőkészségre is ösztönöznek

Együttműködésre és segítőkészségre ösztönözhetik a gyerekeket az erőszakmentes videojátékok - állapították meg az Iowai Egyetem pszichológusai.

Ugyanezek az amerikai szakemberek nemrég azt az eredményt hozták ki az erőszakos játékokról, hogy az ilyen szoftverektől agresszíven viselkednek a gyermekek.

Most a békés játékokkal kapcsolatos új kutatásukban azt figyelték meg, hogy az előző eredmények ellenkezője is igaz: bizonyos erőszakmentes játékok arra taníthatják a fiatalokat, hogy segítsék társaikat - olvashatjuk a Physorg.com nevű tudományos internetes magazin oldalain.

A tanulmányban az ötödik osztálytól kezdődően több demográfiai célcsoportot megvizsgáltak, amelyek szociális típusú játékszoftverekkel töltötték idejüket több mint négy hónapon keresztül. A vizsgálatot amerikai, szingapúri és japán gyermekekkel végezték el. A kutatások végeredménye az lett, hogy a közösségi kapcsolatok terén sokkal segítőkészebbé váltak a tanulók, illetve jobban együttműködtek társaikkal.

A tanulmányt publikáló kutatók szerint ezek az erőszakmentes játékok tökéletes taneszköznek minősülnek, így pozitívan értékelték őket, szemben az agressziót kiváltó erőszakos játékokkal.

A kutatók az általuk "pro-szociálisnak" minősített játékok között nevezték meg a Nintendó Wii-re megjelent Super Mario Sunshine és a Chibi Robo nevű játékokat. Érdekes, hogy kelléktárukban az egyik leghíresebb "pro-szociálisnak" tartott városépítő és menedzselő Sim City, vagy a valós életet szimuláló The Sims nem szerepeltek.

"A videojátékok nem eredendően rosszak vagy jók. Vannak jó és rossz tulajdonságaik, illetve jó és rossz hatásaik" - vonták le a következtetést az amerikai szakemberek.
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.