Cirkoruhát hajtana a világ legkisebb újrahasznosítható energiaforrása
Frank Herbert sci-fi író világhírű Dűne-regényciklusában ismerkedhettek meg az olvasók a cirkoruha fogalmával, azzal a sivatagban hordott öltözettel, ami ivóvízzé cirkulálja vissza a viselő testfolyadékait. Egy amerikai kutató az American Chemical Society találkozóján jelentette be, közel áll a cirkoruha megvalósításához.
Zhong Lin Wang, a Georgia Institute of Technology kutatója a cirkoruhát a nanotechnológia oldaláról közelítette meg: nanoméretű cinkoxid-szálakból akar energiafejlesztő tömböket építeni. Míg egy szál nem hosszabb egy átlagos baktériumnál, képes összenyomódás hatására energiát fejleszteni, így a világ eddigi legkisebb méretű újrahasznosítható energiaforrásáról is beszélünk egyben.
Wang szerint első körben egy olyan apró energiaforrást kellett találni, ami képes táplálni a nanoméretű készüléket vagy olyan érzékelőket is, amelyek az egyes testunkciókat képesek figyelni. A hosszútávú cél az, hogy olyan nanoszálakból készített lapokat lehessen előállaítani, amelyeket rétegezve egymásra helyezve töltőket kaphatunk, ezekkel a későbbiekben akár iPodokat vagy bármilyen más hordozható elektronikus készüléket lehetne tölteni.
A kutató azt állítja: a töltő olyan érzékeny lehet, hogy hangrezgésekből, szellőből vagy a lélegzésből is képes lehetne energiát előállítani - igaz, a Popular Science értesülései szerint a nanogenerátorok 0.2 voltnál nem voltak képesek több energiát generálni.