Azért nem mikrofonként emlegetjük a Zoomot, mert - bár két mikrofon is...
Azért nem mikrofonként emlegetjük a Zoomot, mert - bár két mikrofon is található benne - flash kártyára rögzíti a felvételt. Nincsen mozgó alkatrésze, könnyű, zsebbe tehető és egy USB kábel segítségével a számítógépünkre csatlakoztatható. A Zoom H4 300 dollár körüli áron kerül kereskedelmi forgalomba, és ha figyelembe vesszük, hogy négy sávba rögzít és két extra XLR vagy Jack mikrofon is csatlakoztatható hozzá hátulról (így a két első beépített kondenzátor mikrofonnal együtt négy mikrofonon keresztül rögzít) akkor valóban vonzónak tűnik ez az ár.
De nézzük meg miket is tud ez az ügyes kis készülék! Eltérően a hasonló, flash kártyára rögzítő készülékektől, a Zoom H4 két vagy négy sávban is képes rögzíteni, illetve a sávok keverhetők, monóba vagy sztereóba alakíthatók, így akár még több sáv is hozzá toldható később. Ezen felül beépített effekteket is találunk a kis felvevőben, s még kórust vagy visszhangot is varázsolhatunk a felvett anyagra. Találunk még benne metronóm, illetve gitár hangolására szolgáló effekteket is.
Sztereó módban 16 vagy 24 biten rögzít a készülék, WAV formátumban pedig 44,1 kHz-en vagy 96 kHz-en. MP3 módban különböző hangfrekvenciák vannak, így azokat kedvünkre állítgathatjuk a felvétel megkezdése előtt. Azonban MP3 mód esetén, ha mind a négy sávban rögzítünk, akkor 16 bit és 44,1 kHz-es módban rögzít, és itt nincs is mód a paraméterezésre.
A Zoomba elöl két stúdió minőségű kardioid kondenzátormikrofon kapott helyett, ami kiváló minőségű sztereó felvételről gondoskodik.
A sérüléstől dizájnos védőrácsok óvják a mikrofonokat és kapunk hozzá szivacsot is, ami külső felvételek készítésénél jöhet jól.
A Zoom, mint említettük, SD flash kártyára (Secure Digital) rögzít. A dobozban kapunk hozzá egy 128 Mbájtos kártyát is, azonban ezt érdemes egyből lecserélni egy legalább 2 Gbájtosra. Ezek a kártyák ugyanis ma már egyáltalán nem drágák, így a beszerzésük nem jelenthet problémát. Márcsak azért is megéri egy nagyobb kártyát tenni a Zoomba, mert például egy 2GB-os kártyára 380 percet tudunk rögzíteni 16 bites módban (ez CD minőségnek felel meg), MP3 esetében ez több mint 30 óra felvételi anyagot jelenthet.
Két A4-es elemmel működik, illetve egy adapter segítségével hálózatról is üzemeltethető. Az elemmel történő felvétel nagyjából négy óráig tart ki, ezért ajánlatos, főleg hosszabb koncertek alatt, inkább az adaptert használni.
A készülék USB audió interfészként is használható, így a hozzá kapott Cubase LE szoftverrel együtt nemcsak egy hangfelvevőt kaptunk a 300 dollárunkért, hanem még egy audio interfészt is, azaz nemcsak a hangot vehetjük fel, hanem még hangszer is ráköthető. A Zoomhoz kapott CD-n a Steinberg Cubase LE multitrack felvevő Mac-es és windowsos változata is megtalálható (emellett még egy USB kábel és a Cubase kézikönyv is ott lapul a dobozban).
Külcsín és dizájn
A Zoom első látásra kissé futurisztikusnak tűnik, ami főleg az elöl keresztben álló mikrofonoknak köszönhető. A közepén egy 128x64 pixel méretű LCD kijelző kapott helyet, illetve a frekvenciakijelzők/gombok, LED kijelzők, a Felvétel (Rec) gomb és a kurzor gomb, ami négy irányba mozgatható, megkönnyítve a menüben történő navigálást.
Felvételnél természetesen a REC gombot kell megnyomni, első megnyomásra még csak felvételi készenlétre áll a készülék, és csak másodszori megnyomásra indul el a felvétel.
A Zoom bal oldalán kaptak helyet az 1/8-as Jack bemenetek, a Line-out, fejhallgató, a hangerő-szabályozó, a ki/bekapcsoló illetve a mini USB kimenet.
Jobbra találjuk a három állású (L/M/H = low, medium, high) GAIN kapcsolókat, amelyek a felvétel erősségéért/érzékenységéért felelősek. A készülék hátulján van a két kombi mikrofon csatlakozó (XLR és Jack dugó is belemegy), A Line inputs bemenet mixer, elektromos gitár vagy billentyűzet fogadására képes.
Elveszve a menüben
A kurzorgombbal tudunk navigálni a menüben, ennek segítségével állíthatjuk be a felvétel paramétereit. Itt találhatjuk meg az összes, a hangfelvételekkel kapcsolatos beállítási opciót. Érdemes azonban az első használat előtt végig olvasni a kézikönyv ehhez kapcsolódó részét, mivel tesztünk során úgy találtuk, bizony elég nehézkes a Zoom navigációja. Talán ez az egyetlen negatívum, amit a készülékkel kapcsolatban elmondhatunk.
Sajnos a menüben elég könnyű elveszni, illetve sokszor kell nyomogatni a gombot. Eltérően az Edirol R-09-től, ahol csak csatlakoztatni kell egy USB kábellel a géphez, a Zoomnál meg kell keresni a menüben az USB részt, és ott ki kell választani a „Connect to PC” opciót.
Egy másik jellemző példa, amikor a felvételi szinteket (Levels) állitjuk be. Az Edirolnál ebben az esetben a Level gombot kell le vagy fel állítgatni, a Zoomnál viszont be kell menni az Input menübe, ott a Level almenübe, majd itt lehet le vagy fel állítgatni a szinteket. Egyszerűen sok időt vesz igénybe amíg valamit beállítunk vele. Ez eléggé idegesítő lehet, ha mondjuk élő felvétel közben akarjuk gyorsan átállítani a felvételi szintet.
Itt azonban meg kell jegyezni egy plusz pontot is: a Zoomban van beépített Auto Level. Ez azt jelenti, hogy a befogadott hang minőségétől függően automatikusan állítja be a legkedvezőbb szintet, így valószínűleg nekünk ezt nem is kell manuálisan állítani. Talán ezért is olyan nehéz gyorsan bejutni ebbe a menübe. Nem biztos, hogy szükségünk lesz rá, de azért mi úgy éreztük, ez is említést érdemel.
Bár a Zoom-ot sokkal nehezebb kezelni, mint egy átlagos sztereó felvevőt, azonban sokkal több beállítási módot is kínál.
És a hangminőség?
Ha eddig rosszakat írtunk a nehézkes navigációról, akkor ha a felvétel minőségét, vagyis magát a hangot vizsgáljuk, csak jókat mondhatunk. A Zoom remek minőségben vesz fel, ezt egyébkent a Zoom honlapján is meghallgathatjuk, ahol különböző zenészek Zoommal készült felvételeibe hallgathatunk bele.
A Zoom két első 45 fokban beépített kardioid kondenzátormikrofonja a profi Shure, Sennheiser, Neumann vagy AKG stúdiómikrofonok frekvenciatartományában rögzít, és ezzel a legmagasabb szintet produkálja. Viszont felvételnél ajánlatos egyáltalán nem hozzányúlni a Zoomhoz, annyira érzékeny ugyanis, hogy minden közelében lévő tevékenységet rögzít. Szerencsére kapunk hozzá egy tokot is, amibe behelyezhetjük és két tépőzáras pánt segítségével akár egy kamera tripodra is elhelyezhetjük.
Összegzésképpen tehát a Zoom H4 egy remek és komplex kis hangfelvevő, ami a minőségével és a méretével megkönnyíti az amatőr és félprofi hangmérnökök munkáját.