2009. március. 31. 08:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. március. 30. 22:23 Tech

Új világ: molekulányi zárak, távolról aktivált kémiai folyamatok

A jövő gyógyszereit olyan biztonsági megoldásokkal láthatják majd el, amelyek révén a gyógyszer pontosan a testnek azon a részén kezd el hatni, ahol a hatásmechanizmusnak el kell indulnia. Mindehhez csak egy molekula és két különböző színű fényimpulzus kell - írja a New Scientist.


A Chalmers Technológiai Egyetem és az Arizonai Egyetem kutatóiból álló nemzetközi csoport olyan kombinációs zárat fejlesztett ki, amely molekulányi méretű, és csak akkor válik aktívvá, ha két különböző színű sugárzás éri, ráadásul a megfelelő sorrendben.

Hasonló zárakat már korábban is készítettek biokémikusok, ám a molekuláris verziónak számos előnye van azokhoz képest: nem vegyianyagokból épül fel, amelyek lassan haladnak át a szervezeten, a fényimpulzusokkal gyorsan meg lehet nyitni a molekulákat és akár egymás után többször is lehet ki-be zárni a különleges lakatot.

Maga a zár egy háromkomponensű molekula - két része fényérzékeny, ezek kapcsolóként működnek -, illetve egy jelzőegység, ami fényt bocsát ki, ha a fényérzékeny részecskéket a "jó állásba rakják", azaz megvilágítják. A jelző által kibocsátott fénnyel aktiválni lehet molekulákat vagy ki lehet engedni a zár mögött tárolt gyógyszert vagy vegyianyagot.

Jelenleg a zárat csak az ultraibolya és a vörös fény nyitja (ebben a sorrendben), zöld világítással pedig alapértelmezett állapotba lehet helyezni. Mindebből azt kell módosítani, hogy a fény olyan hullámhosszain is működjön, amelyek képesek áthatolni a test szövetein. A kutatók azt is elárulták: hasonló kémiai folyamatokat akár nagy távolságból is meg lehet indítani, ehhez csupán egy előírt színű lézert kell használni.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.