Megkezdődött a Föld órája
Az Új-Zéland partjaitól 800 kilométerre fekvő Chatham-szigeteken helyi idő szerint 20 óra 30 perckor kialudtak a fények, ezzel megkezdődött a világméretekben második alkalommal meghirdetett Föld órája környezetvédelmi akció.
Fényszennyezés |
A mesterséges világítás nem csak energiaigényes, de káros lehet az emberi életre és a természetre is. A fényszennyezéssel kapcsolatban olvassa el a HVG cikkét! |
A WWF tájékoztatása szerint 88 ország mintegy négyezer városa - közte Berlin, New York, Peking, Párizs, és Tokió - jelezte a Föld órájához való csatlakozást. Amennyiben a szervezők várakozásai valóra válnak, az akció végeztével a földkerekség egymilliárd lakosa töltött el az időzónák szerint 20 óra 30 perctől 21 óra 30 percig egy órát sötétben. A fények lekapcsolásával azt fejezik ki, hogy tudatában vannak a klímaváltozás problémájának.
A mozgalom 2007-ben indult Sydneyből, akkor még csak az ausztrál metropoliszban hunytak ki a fények. Ezt követte a 2008-as akció, amelyben már világszerte nagyjából 500 város vett részt.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a múlt héten felszólította a világ lakosságát az éghajlatváltozás ellen küzdelemre. "A Föld órája egy lehetőség a polgárok számára, hogy egyértelmű üzenetet küldjenek" - mondta a diplomata egy internetes videoüzenetben.
Az akcióra egy nappal a decemberi nagyszabású klímakonferenciát előkészítő bonni tárgyalások előtt kerül sor. Az év végi koppenhágai csúcs célja, hogy a 2012-ben lejáró kiotói egyezmény helyett új megállapodást fogadjanak el.