Eddig is több, mint 25 ezer alkalmazás készült az Apple telefonjára, amelyeket az...
Eddig is több, mint 25 ezer alkalmazás készült az Apple telefonjára, amelyeket az iTunes App Store-on keresztül vásárolhatnak meg a készülékek tulajdonosai.
A cég kedden bemutatta a hamarosan megjelenő iPhone 3.0 rendszer - elsősorban a fejlesztők szempontjából lényeges - újdonságait, amelyhez a szoftverek készítői új SDK-t kapnak, benne közel 1000 új API utasítással. Kicsit megújul a vásárlási eljárás is, ezentúl akár azt is megtehetjük majd, hogy egy játékhoz csak adott számú pályát veszünk meg, a többit pedig hozzávásároljuk ha a meglévőket meguntuk, vagy egy térképprogramot csak az adott városok térképeivel veszünk meg. Az üzleti model azért lényegében nem változik, továbbra is 70% marad a fejlesztők zsebében az árból.
Újdonságok fejlesztőknek
Az iPhone 3.0-ban immár Bluetooth-on keresztül is lehetővé válik a játék két iPhone között és bővül a támogatott Bluetooth-os eszközök köre is.
Érdekesség, hogy az iPhone programok akár orvosi műszerekkel is képesek lesznek kommunikálni.
A fejlesztők ezentúl beépíthetik programjaikba a Google térképeit a megszokott funkciókkal (nagyítás, GPS stb.). Immár a valós GPS programok készítése is lehetővé vált a Core Location segítségével (turn-by-turn).
Átalakították a Push rendszert, az energiazabáló háttérben futó megoldás helyett az Apple szerverein keresztül jutnak el a információk (hang és szöveg is) a felhasználókhoz és még számtalan API került a rendszerbe (többek között VoIP is).
Felhasználókat érintő újdonságok
Úgy tűnik, igaz az ősi Apple mondás, miszerint türelem copy-paste fukciót terem. Ez is lesz a 3.0-ban, minden programban használhatjuk. Viszont ez csak egy, a közel száz kényelmi újításból, amelyek már nem a fejlesztőket, hanem a felhasználókat célozzák. Érdekesség például, hogy a telefon rázásával aktiválhatjuk az Undo és Redo funkciókat, ha valamilyen szöveget rossz helyre illesztettünk be. De például több képet is beilleszthetünk a Mail levelezőbe.
Immár minden Apple alkalmazás működik fekvő módban is, ami a szélesebb virtuális billentyűzet miatt kényelmesebb gépelést tesz lehetővé.
Az új Messages alkalmazás immár MMS-eket is kezel, de lesz lehetőség képek, fájlok, névjegykártyák küldözgetésére is.
A Voice Memos programmal hangjegyzeteket készíthetünk, s megújult a Calendar is, ezentúl elérhetünk vele CalDAV naptárakat.
Kereshetünk a levelekben, lesz Spotlight keresés rendszerszinten és RSS olvasót is kapunk.
Végre szinkronizálhatjuk a Notes bejegyzéseket, lesz live streaming, sztereó Bluetooth, VPN on demand, YouTube feliratkozási lehetőség, szülői felügyelet, adathalászat elleni szűrés stb.
Mindent egybevetve egészen tisztességes újításokat - illetve hiánypótlásokat - kap az új rendszer, amivel ismét feladják a leckét a konkurens gyártóknak.
A bemutatón látni lehetett a Sims 3.0 iPhone-os változatát, amely már kihasználja az új rendszer lehetőségeit (a játékban a karakterek például a telefonon tárolt dalainkat hallgatják). Ebben a játékban is kihasználhatjuk a lépcsős vásárlás lehetőségét. Játékon belül vásárolhatunk további kiegészítőket simjeinknek.
Mindenesetre számos alkalmazás és játék van már finisben most, a bejelentéssel egy időben is. Lesz például olyan FPS (a LiveFire), amelyben kihasználhatjuk az új Push funkciót a játékostársak invitálására és új fegyvereket vásárolhatunk menet közben (már látszik, hogy izgalmas üzleti modell lesz ez, de remélhetőleg azért nem hatalmasodik el a fejlesztőkön az “adjunk minden funkciót külön pénzért” életérzés).
Az talán senkit nem ér váratlanul, hogy az ötletes programokat - például Ocarina - kiötlő Smule is az elsők között van, akik kihasználják majd az új lehetőségeket a Leaf Trombone alkalmazásban.
Az iPhone 3.0 béta változatát a fejlesztők mától elérhetik, így minden bizonnyal megkezdődik az új alkalmazások fejlesztése. A végleges változat nyáron lesz letölthető. Az iPhone 3G felhasználók számára ingyenesen (a korábbi modelleken is használható lesz, de korlátozott funkciókkal).
Az iPod Touch felhasználóknak a frissítés 10 dollárba kerül majd.