Az iPhone multi-touch érintőképernyője igazán sokoldalúan használható fel.
Az iPhone multi-touch érintőképernyője igazán sokoldalúan használható fel. Már az első generációs telefon megjelenésekor gomba módra kezdtek szaporodni a különféle zenei alkalmazások, a dobgéptől a zongoráig, szinte minden hangszert virtualizálva. A jelenlegi felhozatal alapján válogattuk most össze a leghasználhatóbb alkalmazásokat. Némelyikkel akár külön zenei előképzettség nélkül is remekül elszórakozhatunk.
Az viszont mindegyikre vonatkozó aranyszabály, hogy a használatukkor érdemes külső hangszórót, vagy legalább fejhallgatót használni!
MooCowMusic hangszertár
Kezdjük rögtön személyes kedvencünkkel. A MooCowMusic cég valóságos sorozatgyártója az iPhone-os zenei alkalmazásoknak, ráadásul a legjobb minőségben. Közös jellemzőjük a tökéletesen kidolgozott grafika és animációk, illetve a jó minőségű mintavételezés.
A Pianist esetében már a névből is sejthető, hogy egy virtuális zongoráról van szó. Gyakorlatilag egy teljes zongorabillentyűzetet használhatunk, de mivel 88 billentyű egyszerre azért nehezen férne el a telefon képernyőjén, hangonként vagy oktávonként görgethetjük azokat (az is megszabható, hogy egyszerre hány billentyűt akarunk látni, és akár kétsoros megjelenítésre is van mód, de minél több az egyszerre látható billentyűk száma, annál keskenyebbek, így túl nagy számban már nehézkes lehet játszani).
Természetesen egyszerre több hangot is megszólaltathatunk, megvannak a zongorán megszokott pedálok is, s a kezdőknek hasznos lehet a billentyűk feliratozásának lehetősége is.
Minden dalt rögzíthetünk, sőt, több szólamban egymásra is játszhatjuk a felvételeket, az ütem tartását pedig egy testre szabható metronóm segíti. A hangzás is élethű, így aki egy percet sem tud meglenni zongorázás nélkül, annak bátran merjük ajánlani ezt a programot, amolyan zsebzongorának.
Hasonló elven működik az Organist is, amelyben értelemszerűen egy orgonát szólaltathatunk meg.
Hasonlóan jól eltalált a Guitarist és a Bassist, amelyekkel a gitározás szerelmesei szólaltathatják meg virtuális kedvenc hangszerüket. A Guitaristban klasszikus és elektromos gitáron játszhatunk, többféle módszerrel (pengetve, vagy „kalapácsszerűen”). Itt rögzíthetjük, és bármikor visszajátszhatjuk dalainkat.
A Bassist szinte pontosan ugyanezt nyújtja, csak éppen basszusgitárral.
Az előbbiekkel ellentétben a Band nem egyetlen hangszert modellez, hanem egy komplett zenekart. Találunk itt dobgépet, amelyen tetszőleges ritmust játszhatunk le, de van előre definiált dobritmusokat játszó összeállítás is. A dallamot zongorán játszhatjuk (ez jóval kevésbé testre szabható, mint a Pianistban található), a kíséretet pedig basszusgitáron adhatjuk elő. A külön hangszeres játékok rögzítése után pedig az egészet egyszerre is meghallgathatjuk, így komplett dalt kreálhatunk. Még tapsgép is van...
Akinek pedig a blues a mindene, egy igazán jól használható kis blues-szimulátort is talál, amelyben „kísérőautomatikával” kiegészítve hódolhat szenvedélyének.
Mindent egybevetve, a MooCowMusic eddigi termékeivel már több tagból álló iPhone-os zenekarokat is felállíthatunk. A programok darabját 4 dolláros áron vehetjük meg,
Aura
Az Aura már szerepelt nálunk korábban, a februári iPhone TOP 10-be került be. A program zseniális, mind az ötletet, mind a kivitelezést tekintve. Ambient-stílusú dallamokat csalhatunk elő vele a telefonból, meglehetősen futurisztikus módszerrel. Zenei előképzettség egyáltalán nem szükséges, a használatát pedig nagyon könnyen elsajátíthatjuk (van beépített súgó is).
Négy hangszer közül választhatunk, s a lejátszott dallamot négyféle háttéreffekttel színesíthetjük. A grafika egyszerű, de hangulatos, a háttérben pulzáló fények színét a telefon megdöntésével változtathatjuk. A program ára 1 dollár, s ennyit abszolút megér, ha szeretjük a meditatív dallamokat.
Bloom
A Bloom hasonló az Aurához, csak még egyszerűbb a grafikája. Szintén az Ambient-stílust képviseli, és a használatához ugyancsak nem feltétel, hogy gyerekkorunkat zeneiskolában töltsük. A program 4 dollárt kóstál, cserébe olyan nevek fémjelzik, mint Brian Eno és Peter Chilvers. Ettől függetlenül nekünk az a véleményünk, hogy a frissen megjelent Aura jócskán túlmutat a Bloomon, amely persze ettől függetlenül úttörőnek tekinthető az ilyen jellegű iPhone programok között.
Looptastic
A Looptastic a remixek kedvelőinek szerezhet kellemes pillanatokat. 10 mixelhető electro house stílusú dalocskát tartalmaz, amelyekből kedvünkre készíthetünk loopokat.
A trackenként használható 10 loop nem nevezhető különösebben változatosnak, de a felületen „dobálva”, rövid időre azért elláthatjuk velük egy házibulin a DJ szerepét. Kicsit effektezhetjük is a számokat, de azért kérdéses, hogy megér-e a program5 dollárt.
Mielőtt fizetünk érte, érdemes egy próbát tenni az ingyenes Lite verzióval.
Noise.io és Noise Trio
A Noise.io egy professzionális FM szintetizátor, amely olcsónak finoman szólva sem nevezhető (10 dollárba kerül), de cserébe tökéletesen testre szabható FM szintézist kínál, olyan intuitív felületen, amelyet mindenféle hangszeres ismeret nélkül használhatunk. Ennek köszönhetően komplett dalokat kreálhatunk vele, elsősorban az elektronikus zene kedvelőinek örömére. Ha például kedveltük annak idején a C64-es és Amigás trackereket, akkor a Noise.io-t is kedvelni fogjuk, ráadásul ez elfér a zsebünkben. Mindent rögzíthetünk és wifin keresztül WAV formátumban átküldhetjük kreálmányainkat az asztali gépre, így akár fel is használhatjuk az iPhone-on kikísérletezett mintákat.
A többségnek azonban valószínűleg bőségesen elegendő lesz a Noise.io alapjaira épülő Noise Trio, amelyben három különféle hangszert használhatunk, a stílusuknak megfelelő ritmuskísérettel. Ráadásul ez a program ingyenes!