Jöhet a tíz másodperc alatt tölthető akkumulátor
Egy technológiai áttörésnek köszönhetően az új fejlesztésű telepek már több energiát képesek tárolni, mint jelenlegi társaik, ráádásul rendkívül gyorsan képesek leadni, vagy felvenni a töltést, így ha lemerülnek, akár tíz másodperc múlva ismét üzemképessé tehetőek.
A Nature-ben megjelent beszámoló szerint az új fejlesztésű akkumulátorban arra az ismert tényre építettek a mérnökök, hogy a töltést lítiumionokkal szállítják az elemen belül. A lítium azonban egy olyan különleges anyagba ágyazták, amely jobb vezetőképességet produkál, ezért gyorsabban mozgathatóak a töltések, mint a hagyományos lítiumelemekben. Az eredmény egy olyan akkumulátor, amely a megfelelő elektródák használatával akár 10 másodperc alatt le tudja adni a töltést.
A megújuló energiával működő hálózatok fontos része lehet © Fazekas István |
Az eredmény lenyűgöző: az új módszerrel készült akkumulátorok több töltést képesek tárolni és a megfelelő elektródák alkalmazásával – a kapacitás rovására ugyan – drámaian csökkenthető a töltési idő: alig több mint kilenc másodpercre.
A jelenlegi kihívás a mérnökök számára, hogy ezen elektródákat tömeggyártásra alkalmassá tegyék. A kísérleti változatok erre még nem alkalmasak, mivel túl sok helyet foglalnak, ez pedig rontja az akkumulátor hatásfokát.
Ennél is lényegesebb, hogy jelenleg egyelőre igen energiaigényes feltölteni ezeket a telepeket, így még meg kell találni a megfelelő megoldást, hogy az új fejlesztés megjelenhessen a különböző eszközökben és villamos hálózatok alkatrészeként.