Mozgás közben tölti a mobilt az aranyszálas póló
Mozgásból generál elektromos energiát egy új amerikai nanotechnológiai fejlesztés. Az úgynevezett nanogenerátorok ruhába varrva képesek lennének árammal ellátni telefonokat, mp3-lejátszókat és egyéb hordozható készülékeket - írja a Nature.
Az anyagot nemcsak a mindennapi viseletünkbe varrva lehetne hordani, hanem akár a sátoranyagban is elhelyezhető, így a nanorostok a szélenergiát is meg tudnák csapolni, nyilatkozott a technológia kifejlesztéséért felelős Zhong Lin Wang professzor, a Georgia Institute of Technology kutatója, hiszen a légmozgások és az apró vibrációk a mechanikus energia olyan megnyilvánulásai, amiből elektromosságot tudunk létrehozni. Ha a nanorostos megoldást kellően optimalizálják, egy négyzetméternyi anyagból 80 milliwattot is ki lehet hozni, ami körülbelül egy iPod meghajtásához elegendő - véli a professzor.
George Stylios, aki a Heriot Watt Universityn foglalkozik intelligens hajlékonyanyagokkal, a BBC News kérdésére annyit válaszolt csak, hogy szerinte problémás lehet a mindennapokban hasznosítható mennyiségű energiát generálni ezzel a módszerrel, mivel a rostoknak nagyon gyorsan kellene mozogniuk, és rengeteg nanorostos ruhát kellene hordani ahhoz, hogy a gyakorlatban is bevethető maradjon az ötlet. A rostokat inkább arra kellene felhasználni Stylios szerint, hogy az anyagok színét, esetleg struktúráját lehessen változtatni.