2009. február. 11. 11:11 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 11. 11:13 Tech

A bőr alá néz be az újonnan kifejlesztett „izomröntgen”

A bőr alá "les be" egy holland fejlesztésű berendezés, amely az izmok működését teszi valós időben láthatóvá; a készülék a stroke (agyi érkatasztrófa), végtag-amputáció vagy sérülés után lábadozók rehabilitációját hivatott elősegíteni.

A digitális képalkotó eljárás segít az orvosoknak és a fizikoterapeutáknak, hogy "bekukkantsanak" páciensük szervezetébe, s megnézzék, mely izmok jönnek működésbe a mozgás alatt.

A rendszer villogó infravörös fény és nyolc kamera segítségével követi nyomon a fényvisszaverő öltözéket viselő páciensek mozgását a gyakorlatok elvégzése közben. A reflektorok által a páciens öltözékén megjelenített izom-összehúzódást a rendszer a képernyőn látható virtuális testbe vetíti ki.

A kutatók szerint az izomerő valós időben történő vizualizálása felgyorsíthatja a járni tanuló, s az egyensúlyérzéküket visszanyerni igyekvő betegek rehabilitációját. A rendszert haszonnal alkalmazhatják sportolóknál bizonyos technikák tökéletesítésénél, valamint a sérülések megelőzése céljából.

"Az egész olyan, mintha a páciens levetkőzné a bőrét, s az orvosok pontosan láthatják, mi történik az izmokkal. A páciensek sokszor nem értik, mit is akarnak tőlük, amikor arra kérik őket, hogy ezt vagy azt az izomcsoportot aktiválják. A rendszer segítségével viszont láthatóvá válik, hogy világos-e a beteg számára a feladat vagy sem" - nyilatkozta a berendezéssel kapcsolatban Michiel Westermann, a rendszert kifejlesztő Motek Medical nevű cég vezetője.

A rendszer, amelyet az idei év során kórházakban tesztelnek majd, jövő év elején kerülhet forgalomba.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?