2009. január. 30. 16:07 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. január. 30. 15:41 Tech

Lábbal hajtott tengeralattjáró indul 50 napos expedícióra

Vakmerő kalandra vállalkozott egy amerikai mérnök, aki nem kevesebb mint 3700 kilométert szeretne megtenni az Atlanti-óceán felszíne alatt, lábhajtásos tengeralattjárójában.

A Greenlaunches.com zöld technológiával foglalkozó weboldal értesülései szerint Ted Ciamillo amerikai mérnök a West Chester egyetem kutatóival együttműködve építették meg a víz alatti szerkezetet. A tengeralattjáró Ciamillo korábbi fejlesztésének, a Lunocet nevű szénszálas uszonynak egy nagyobb változata. Az eredetit búvárok számára készítette, használatával ugyanis a delfinekhez hasonlóan tudnak közlekedni a víz alatt.

A delfinek ihlették
A könnyűfém-vázra épített szénszálas anyagból készült tengeralattjárót két pedál és két kézzel működtethető kar hajtja, amelyek a végére szerelt óriási uszonyt mozgatják fel-le. A gép orrában egy nagyfelbontású kamera rögzíti az utat, amely a Zöld-foki Köztársaság partjaitól Barbadosig tart majd, mintegy 3700 kilométeren és 50 napon át.

Az expedíció különlegessége, hogy a tengeralattjáró belsejét elönti majd a víz, s Ciamillo a farokrészbe telepített oxigénpalackok segítségével tud majd lélegezni. Ezzel a módszerrel a tengeralattjáró tömege drámaian csökken, s a pilótának is kevesebb energiára van szüksége a működtetéséhez. Ciamillo az expedíció során nem hagyja majd el a járművet, bár feltehetően a táplálkozáshoz a felszínre fog emelkedni. Az éjszakákat egy vízhatlan hálózsákban tölti majd, a kihűléstől pedig speciális anyagból készült ruházat védi majd.

A vállalkozás a különböző tengeri kutatási területeket egyesítő Subhuman projekt része, amelynek keretein belül a tengeri élővilágot, valamint új technológiák alkalmazási lehetőségeit kutatják.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.