Anglia: vírusos hadihajók és Windowsos tengeralattjárók
Nehéz napok járnak Angliára: az elmúlt időszak adatvesztési problémái után most a védelmi minisztérium felelőseinek kell szembenézniük kellemetlen problémákkal. A védelmi minisztérium gépeit ugyanis nem védik eléggé, a brit haditengerészet flottájának számítógépeit vírusok szabdalják, a tengeralattjáró-flottán pedig Windows fut.
A védelmi minisztérium kénytelen volt beismerni: egy vírus a brit hadiflotta háromnegyedén okozott fennakadásokat. A tengerészek képtelenek voltak kommunikálni a külvilággal, ugyanis sem küldeni, sem fogadni nem tudtak e-maileket - a HMS Ark Royal parancsnoki hajó rendszerén a technikusok még a mai napon is dolgoznak.
A híradások szerint a vírus a flotta azon részét tudta megtámadni, amelyen a Fujitsu Navystar/N* rendszere futott, a hajók navigációs és fegyverkezelői rendszere körül más típusú védelmek voltak, így azok érintetlenek maradtak. A vírustámadással gyakorlatilag egybeesik az a bejelentés is, miszerint a brit hadiflotta - többek között a nukleáris Vanguard-típusú, ballisztikus rakétákkal felszerelt tengeralattjárók is, Windows-alapú számítógépes hálózatra vált át.
A vírustámadás a megkérdezett tengerészek szerint káoszt okozott a hajókon, ugyanis nem csak szeretteikkel nem tudtak kommunikálni, hanem az internetet igénylő feladataikat sem tudták elvégezni. A legénységnek ugyan engedélyezték azt, hogy mobiltelefonjaikat használják, de térerő hiányában ez a rendelkezés sem javította sokban a morált.
A Közalapok Bizottsága súlyosan bírálta a brit védelmi minisztériumot az információs infrastruktúra védelméről készített jelentésben, amelyben az olvasható: a legjobb védelmi rendszerek pont ezen minisztériumot nem védik, ami pedig az adatbiztonságot illeti: több mint nemkívánatos besorolást kapott a minisztérium az elmúlt évek után.