Magányos merénylő okozhat problémát Obama beiktatásán
Az Egyesült Államok 44. elnökének beiktatásán minden korábbinál szigorúbb biztonsági ellenőrzések és titkosszolgálati készenlét várható. Bár szervezett támadásra utaló jelek nincsenek, egy magányos merénylő még így is átcsúszhat a szigorú szűréseken. Az előzetes felmérések a Mumbaiban történthez hasonló merényletsorozatot sem zárnak ki.
A guruló bunker több rakétát is kibír © AP |
A rendvédelmi és hírszerzési szervek szóvivői szerint erre ugyanakkor kicsi az esély, a közelmúltban nem találtak semmilyen arra utaló jelet, hogy Obama beiktatásán bárki merényletet követne el. Ennek ellenére nem lehetnek biztosak a dolgukban, ugyanis az USA 44. elnöke – származása és bőrszíne miatt – eddig nem ismert kockázati tényezőket jelent.
„Természetesen megtehetjük a szükséges előkészületeket, de mindig vannak változók” – nyilatkozta egy a beiktatási ceremónia biztosításának előkészítésében résztvevő FBI-alkalmazott. „Elég egyetlen ember, és elszabadulhat a pokol.”
A szakértők szerint sokszor a zavart elméjű elkövetők a legkevésbé feltűnőek, erőszakos gondolataikat pedig nem osztják meg senkivel, még az interneten sem, amelyet a titkosszolgálat már évek óta rendszeresen ellenőriz. Egy ilyen elkövető könnyedén elvegyülhet a beiktatásra érkező több millió érdeklődő között, akiknek megjelenése nagy feladat elé állítja a tömegközlekedéssel és rendezvények biztosításával foglalkozó szakembereket.
A leendő elnök védelmét ellátó titkosszolgálat egybehangzó vélemények szerint megtett mindent, amit csak lehet, hogy szavatolják nemcsak Obama és kísérete, hanem az elnöki menet útvonalának biztonságát is.
Ennek első vonala az USA leendő elnökének új limuzinja, a The Beast (vadállat) becenevű jármű, amely az eddigi legtöbb biztonsági berendezést felvonultató ilyen jármű. A gépkocsi ellenáll a vegyi és biológiai támadásoknak, valamint a vállról indítható rakétáknak is.
Obamát ünnepli a tömeg a chicagói Grant Parkban. Washingtonba több millió érdeklődőt várnak © AP |
A várost legalább 150, a különböző ügynökségek tagjaiból összeállított hírszerző csapat járja majd, köztük civil ruhás FBI-ügynökök és viselkedés-szakértők, akik a tömegben a bajkeverőket próbálják kiszűrni. Kifejezetten utaznak az egyedülálló emberekre, illetve a hátizsákos csoportokra, akik külvárosi metróállomásokról érkeznek a városba – ez volt ugyanis a minta a 2005-ös londoni terrortámadások esetén. Az amerikai főváros egyes pontjai háborús állapotokat idéznek majd: az épületek tetején mesterlövészek őrködnek, s lépten-nyomon a rendőrség és a különböző ügynökségek mobil parancsnoki posztjaiba botlanak a járókelők. Az FBI páncélozott harci járművekkel és tömegpusztító fegyverek elhárítására felkészített rohamkocsikkal járőrözik.
Az amerikai hadsereg az Irakban és Afganisztánban már alkalmazott P-3 felderítő repülőkkel köröz a helyszínek felett, ahol a beiktatási programok zajlanak. Ezeknek a repülőknek az adatait azonnal a tömegben tartózkodó ügynökökhöz lehet továbbítani vészhelyzet esetén. Természetesen térfigyelő kamerákkal is. A P-3-as felderítő gépek segítségével akár a radioaktív sugárzást, akár – bizonyos esetekben – hagyományos robbanószerek nyomait is észlelhetik.
A hatóságok a megelőzésre is gondoltak, s nagy erőkkel fésülték át a különböző internetes fórumokat és a radikális eszmék terjedésének egyéb helyszíneit is, ám nem találtak semmilyen kézzelfogható jelet, amely arra utalna, hogy Obama beiktatásán merényletet követnének el.
A rasszista szervezetek már akkor fenyegető üzeneteket írtak Obamának, amikor még csak az elnökjelöltségért szállt harcba. Az efféle beírások száma megnövekedett, amikor a 47 éves politikus lett a demokrata párt jelöltje, majd később, amikor a választáson is győzelmet aratott. Obamát nem csak bőrszíne, de származása miatt is támadják a radikális csoportok, mivel sokan úgy gondolják, szoros kapcsolata van az iszlám világgal.
A szélsőségesek viselkedését vizsgáló Southern Povery Law Center, valamint a rendvédelmi szervek szakértői szerint azonban az elmúlt hetekben csökkent az ilyen tartalmú internetes megnyilatkozások száma. Ennek ellenére jelenlegi és volt személyvédelmi szakemberek szerint az ilyen jellegű szűrésekkel nem valószínű, hogy fennakadnának azok a fanatikusok, akik a leendő elnök életére törnének. Számos merénylő – például John W. Hinckley Jr., aki Reagan elnökre lőtt rá – átjutott volna az első ellenőrzéseken, mivel büntetlen előéletű volt.
„Olyan tényezőket kell figyelembe venni Obama esetében, amelyekre korábban még nem volt példa” – magyarázta Joseph J. Funk, aki korábban az idősebb Bush és Bill Clinton védelméről is gondoskodott a titkosszolgálat tagjaként. „Ezeket a fenyegetéseket pedig nem szabad félvállról venni.”
Még az FBI sem lát bele az emberek gondolataiba © AP |
Obama 2007 májusa óta áll titkosszolgálati védelem alatt, ez a leghosszabb idő az USA összes elnökjelöltjét tekintve.
„Az olyan elkövetők miatt kell aggódni, akik kinyilatkoztatásnak szánnak egy merényletet, vagy olyan emberek, akik híressé akarnak válni egy ilyen napon” – magyarázta Funk. „Lehet, hogy nem is tudnak eljutni az elnökig, mégis számos embernek árthatnak és óriási zavart okozhatnak. Mivel a beiktatáson intenzív lesz a médiajelenlét, ez tovább növeli az efféle rizikót.”
A különböző eseményekre érkező látogatókat fémkeresőkkel szűrik majd, a személyzet tagjait – még a felszolgálókat és portásokat is – átvilágítják, megvizsgálják, hogy vannak-e köztük büntetett előéletűek. Az utolsó pillanatban mindig lehetnek változások, beugorhatnak helyettesítők, ha valaki valami miatt nem tudja felvenni a munkát.
A biztonságiak számára óriási kihívást jelent, hogy diszkréten végezzék a dolgukat, az embereknek ne kelljen hosszú ideig sorban állniuk, ám mindez ne menjen a hatékonyság rovására.
A rendfenntartók figyelmeztettek, hogy elképzelhető támadás úgynevezett puha célpontok (soft target) ellen, amelyek védelme gyakorlatilag lehetetlen. Ilyenek a szállodák, a tömegközlekedés, illetve a nagy tömeg a különböző koncerteken és egyéb eseményeken.
Az FBI és a Belbiztonsági Hivatal fenyegetettségi összesítést állított össze, amelynek egyes részleteit ismerették a sajtó képviselőivel. Ebben arra figyelmeztettek, hogy a Mumbaiban végrehajtott merényletekhez hasonló terrorcselekmény bekövetkezhet a beiktatás idején.
„Nem látunk bele az emberek agyába” – mondta William Carter, az FBI szóvivője. „Nehéz kiszűrni egy olyan elkövetőt, aki a háza alagsorában készül magányosan a merényletre, esetleg valamilyen vélt vagy valós sérelem miatt akar elégtételt szerezni.”