A teljes anyagot csak az előfizetők érhetik el, de a bemutató változat...
A teljes anyagot csak az előfizetők érhetik el, de a bemutató változat segítségével láthatjuk, milyen lehetőségeket kínál számunkra a www.vilagtudasa.hu címen elérhető lexikon. Regisztrálás nélkül a szócikkek első 450 karakterét olvashatjuk csak el, a képek ikon méretűek, és az anyagot nem lehet kinyomtatni, illetve továbbküldeni.
Mint minden internetes tudástárban, itt is a keresés az egyik legfontosabb funkció. A keresendő kifejezést beírhatjuk közvetlenül a keresőablakba, de a tallózó is segíthet nekünk. Teljes keresés esetén egy találati listát kapunk, ahol tovább böngészhetünk, mit is kerestünk igazán. Találati listánk hossza több oldalnyi is lehet, ami természetes is, hiszen az összes, a keresett szóhoz kapcsolható esemény, személy, fogalom feltűnik a lehetőségek között. Az első 4 találat ikonját rögtön meg is tekinthetjük a kapott találati lista mellett. Ezek rövidített ismertetőt is tartalmaznak.
A találatok számát csökkenthetjük, ha szűrt keresést alkalmazunk, vagyis használjuk a „Tallózó”-t . Ekkor fotók, ábrák, videók, táblázatok, térképek, hanganyagok között kutathatunk. Részletesebben is elmélyülhetünk egy-egy témában, hiszen az anyaghoz kapcsolódó fejezeteket könnyen megtalálhatjuk a kapcsolati fa vagy a kapcsolati média segítségével. Átfogó ismereteket szerezhetünk, hiszen nemcsak írásos magyarázatot, hanem képeket, magyarázó rajzokat is láthatunk, és még zenei részleteket is hallgathatunk.
A tallózást segítik a „szócikkek”, ekkor ugyanis elég néhány kezdőbetűt kiválasztanunk a felajánlott kezdősorból, majd görgetéssel eljuthatunk a keresett kifejezésig, akár ötvenesével ugrálva a szócikkek között. Ha regisztrált felhasználók vagyunk, akkor a talált ismereteket e-mailban elküldhetjük címünkre, így még jegyzetelnünk sem kell a kutatás során.
A keresés mellett böngészhetünk is az ikontallózás segítségével a rendelkezésre álló tekintélyes számú fotó, ábra, térkép, video- és hanganyagok között. A kiválasztott ikonra kattintva elolvashatjuk a vonatkozó képaláírást, a szócikket és a forrást is. Ezzel a módszerrel bővíthetjük ismereteinket, miközben szórakozunk, hiszen most „visszafele” okosodunk. Amit látunk, arról szeretnénk bővebb ismereteket szerezni, és nem az ismereteinkhez keresünk magyarázó képeket. Amikor a fotókon, ábrákon, térképeken végighúzzuk az egeret, ahol egy kéz jel felvillan, arra a pontra kattintva érhetjük el az anyaghoz fűződő szócikket.
A világatlasz rész nem csak azt mutatja meg, melyik ország, földrajzi terület hol található. A legördülő menüből kiválaszthatjuk, mely területre vagyunk kíváncsiak. A kínált lehetőségek: kontinensek, világok országai, államok, tartományok, óceánok, tengerek. A megnyitott térképek fölött kis fülecskéket láthatunk. Ezek segítségével olvashatunk a kiválasztott terület politikai életéről, területi adatairól, növényzetéről, domborzatáról, nyelvcsaládjáról, csapadékmennyiségéről is. Részletes statisztikai adatokat is kaphatunk az adott országról. Az atlasz és szócikk-kapcsolatokkal tovább barangolhatunk, hogy még szélesebb ismereteket nyerjünk az adott térségről.
Persze felmerülhet a kérdés, miért használjuk ezt a szolgáltatást, amikor egy általános keresővel is rengeteg adatot összeszedhetünk az internetről. Ez igaz, azonban semmi garancia arra, hogy a talált adatok hitelesek. Egy összeszedett, rendszerezett tudásanyagban kutatni sokkal gyorsabb és eredményesebb, mint kiválogatni egy kereső által talált oldalak közül azt, amelyik pontos adatot, meghatározást ad. Azonban még ezek után sem lehetünk benne biztosak, hogy a jól választottunk, hogy valóban a tényeket olvastuk-e, vagy csak valakinek a felszínes magyarázatát. Ez nem okozhat problémát, ha olyan lexikont használunk, amelynek adatait elismert szakemberek állították össze.