Elöljáróban el kell mondanunk, hogy az alábbi megoldások az angol nyelvű Wikipedia...
Elöljáróban el kell mondanunk, hogy az alábbi megoldások az angol nyelvű Wikipedia esetében használhatók, de azért reméljük, sokaknak jelenthetnek segítséget.
Pocket Wikipedia
A Pocket Wikipedia egy jól sikerült válogatás, amelynek különlegessége, hogy nemcsak asztali gépen (Windows és Linux), hanem akár egy PDA-n vagy okostelefonon (Windows Mobile alapú) is magunkkal vihetjük, így azután mindig kéznél van. A csomag 180 Mbájt, így értelemszerűen nem tartalmaz minden szócikket, csak egy általános válogatást.
Wikipedia for Schools
A Wikipedia for Schools már jóval komolyabb összeállítás, ráadásul folyamatosan frissítik, így mindig letölthetjük belőle a frissített változatot (mivel közel 3 Gbájt, így torrent alapon teszik közzé, vagyis szükségünk lesz a letöltéséhez egy torrent kliensre). Elsősorban iskolák és diákok számára készült válogatás, de éppen ennek köszönhetően szinte minden fontos szócikket megtalálunk benne.
WikiTaxi
Végül következzen egy olyan program, amelyhez többféle adatbázist tölthetünk le az internetről. A WikiTaxi egy portable alkalmazás, azaz telepítés nélkül is futtatható, vagyis ha egy adatbázissal kiírjuk CD-re, DVD-re vagy csak felmásoljuk egy USB memóriakulcsra, akkor gond nélkül tudjuk használni. Az internetről számtalan összeállítás tölthető le hozzá, a 25 Mbájtos miniválogatástól a 3,5 Gbájtos óriásig. Ezeket könnyen letölthetjük a WikiTaxi elindítása után, a megjelenő bevezető szövegben lévő linkekre kattintva (vagy a program honlapjáról). Ráadásul nem csak angol, hanem német, francia vagy mondjuk lengyel válogatást is leszedhetünk hozzá (mi magyart nem találtunk, de ha valaki tud ilyenről, kérjük, hogy a kommentekben jelezze).
Az adatbázisok letöltése után indítsuk el a WikiTaxi_Importer.exe programot, amely „emészthetővé” teszi a fájlt a WikiTaxi számára.
Ezután már csak el kell indítanunk a WikiTaxi.exe-t és megadnunk neki, hová is tettük a kész adatbázist. Érdekesség a Random Page gomb: ha éppen nincs konkrét keresni valónk, csak valami újat szeretnénk megtudni, ezzel véletlenszerűen válogathatunk a szócikkek között.