Nanocsövek: új lépés a kiborgagy felé
Olasz és svájci kutatók közös kutatásaik eredményét publikálták a Nature Nanotechnology szakfolyóiratban: a szénszálas nanocső bizonyult olyan ideális komponensnek, amiből fel lehetne építeni egy mesterséges agyat, írja az Inventorspot.
A cikk szerint a szénszálas nanocsövek a neuronokhoz hasonlóan erős elektromos vezetőnek bizonyultak és nagyon szoros kapcsolatot képesek kialakítani az idegsejtek membránjaival. Azoktól a fémelektródáktól eltérően, amiket eddig klinikákon és különféle kutatások során használtak, a nanocsövek sokkal nagyobb izgathatóságot, érzékenységet tudnak elérni, ugyanis rövidebb utat tudnak alkotni a neuronok pontjai között.
A kutatást a svájci EPFL intézet Idegi Mikroáramkör Laboratóriumában végezték. A kutatást végző Michel Guigliano szerint az eredmények kifejezetten relevánsak az idegsebészet és idegi protézisek témakörében. A nanocsövek szerinte az olyan elektromos rendszerek új építőelemei is lehetnek, amikkel a központi idegrendszer traumatikus sérüléseit kezelik, továbbá felválthatják azon klinikai felszerelések fémrészeit, amelyekkel a Parkinson-kórosok vagy a depressziósok mélyagyi stimulációját végzik.