Tech techline.hu 2008. december. 01. 05:30

Végre: digitális tévé (majdnem) mindenkinek

A multimédia tartalmak digitalizálásával jobb minőséghez és...

A multimédia tartalmak digitalizálásával jobb minőséghez és kiegészítő kényelmi szolgáltatásokhoz juthatunk. Így volt ez a hang, később a mozgókép esetében is. Most a tévéadásokon a sor.
A digitális tévéadásokat azonban eddig csak azok élvezhették, akikhez kábelen vagy műholdról jutott el a jel. A kiváló hang- és képminőséget „oka”, hogy majdnem a tévékészülékig digitalizált változatban jut el a műsor, így nem következik be semmilyen minőségromlás.
A földfelszíni digitális műsorszórás lehetővé teszi, hogy – elvileg – a hagyományos antennákkal is fogjuk a digitális adásokat, a dolog azonban nem ennyire egyszerű. A hagyományos katódsugárcsöves tévék nem tudnak mit kezdeni a digitális jelekkel. Szükség van egy úgynevezett set top boxra (dekóderre), amit az antenna és a tévé közé kell iktatni. Ez a készülék fogja a digitális jeleket a tévé számára is „érthetővé” tenni.
Persze vannak már olyan LCD és plazma televíziókészülékek, amelyekbe beépítették  ezt a jelátalakítót (DVB-T MPEG-4 HD tuner), de az ilyen készülékek még ritkák. Azt is érdemes megjegyezni, hogy a digitális földi sugárzáshoz is elméletileg többfajta kódolást lehet alkalmazni. Az Antenna Hungária MinDig TV-je MPEG-4 kódolást használ. Korábban forgalomba kerültek olyan DVB-T logóval ellátott tévék, amelyek csak  MPEG-2 jeleket tudják értelmezni. Ezek a készülékek ugyanúgy alkalmatlanok a MinDig TV vételére, mintha nem is lenne bennük dekóder.  Aki  HD minőségben kívánja élvezni a HD-ben sugárzott műsorokat, DVB-T MPEG-4 HD tunert tartalmazó HD-ready vagy full-HD plazma vagy LCD tévére lesz szüksége.

Egy DVB-T MPEG-4 HD átalakító közbeiktatásával viszont a hagyományos tévékészülékek számára is elérhetővé válnak a műsorok, nem szükséges új televíziót vásárolni. A digitális adások között nagy felbontású, HD műsorok is lesznek, ezeket a dekóder automatikusan átalakítja, így ezeket a hagyományos tévéken is meg lehet jeleníteni, igaz csak „hagyományos” felbontásban.

Hogy könnyebb legyen a megfelelő készülék kiválasztása, decembertől megjelennek az üzletek kínálatában a  MinDig TV matricás dekóderek és integrált televíziókészülékek. A matrica garanciát jelent arra, hogy a készülék alkalmas a digitális földi televíziós sugárzás vételére. A matricával ellátott készülékek az Antenna Hungária  partnerhálózatában, P-Sat Hungary Kft., Sony Hungária Kft., Infopatika Kft., eBolt Kft., STRONG CEE Kft., Bétacom Kereskedelmi és Hírközlési Kft., valamint a Media Markt, a Saturn és a Photo Hall kínálatában jelennek meg.
A készülékek típusuktól és áruktól függően fogják kezelni a digitális sugárzáshoz kapcsolódó kényelmi szolgáltatásokat. Így például a hangcsatornák és a feliratok kiválasztását, a digitális műsorújságot vagy az interaktív információ kéréseket. A merevlemezt is tartalmazó átalakítókkal pedig a műsorokat rögzíteni is lehet, vagy ami legalább ilyen kedvező: meg lehet állítani és vissza lehet tekerni  az élő adást. Egy ilyen mindent tudó, igaz számítógépes tunert korábban már részletesen bemutattunk.

Dekódert kell az antenna és a tévé közé tenni

A dekóderen kívül az adások vételéhez megfelelő antenna is szükséges. Ez lehet például a jelenleg az analóg műsorok vételéhez használatos tetőantenna, ha ez alkalmas az UHF frekvenciatartomány vételére. Ha valaki az eddigi analóg  vételhez szélessávú antennát használt (ilyenek a széles körben elterjedt lepkeantennák és az úgynevezett  logper antennák) akkor az ilyen antennát a dekóderhez csatlakoztatva, a digitális adást is tudja majd venni.  Ha az analóg antenna keskenysávú volt (ilyenek például a Yagi antennák) akkor új, szélessávú antenna felszerelésére lehet szükség. Akkor is indokolt lehet új antenna felszerelése, ha a vételi hely a digitális műsort sugárzó adótoronytól távol esik, vagy völgyben, épület árnyékában található.  Ilyenkor nagy nyereségű vevőantenna és antennaerősítő használata segíthet.

A lepkeantenna a digitális vételhez is tökéletes

Általában elmondható, hogy a zavartalan vételhez jó állapotú tetőantennára és koaxiális kábelre van szükség. Szobaantennás vételre akkor van csak esélyünk, ha elég közel lakunk az adóhoz.
A gyenge vételi jel nem a kép minőségét befolyásolja, hanem azt, hogy egyáltalán van-e kép és hang. Azaz vagy van kép és az tökéletes, vagy egyáltalán nincs. Ahogy az a mellékelt térképen is látható, induláskor nagyjából az ország  60 százalékán lehet majd fogni a digitális adást. A fehér területeken nem érdemes kísérletezni a vétellel.

Induláskor az ország területének 60 százalékán lesz elérhető

És hogy milyen adásokat láthatunk digitálisan? A végleges kínálat még bizonytalan, de az biztos, hogy a MinDig TV kínálatában ott lesz a Duna TV HD és a Duna II Autonómia SD adása. Cikkünk írásakor még folytak a tárgyalások a Magyar Televízióval és a kereskedelmi csatornákkal.  Az előfizetési díj nélküli MinDig TV-s kínálaton túl lesznek kódolt, előfizetés keretében igénybe vehető csatornák (Hír TV és az ATV).

Egyike a kényelmi szolgáltatásoknak: digitális műsorújság

Számos kiegészítő információt is megtudhatunk az aktuális műsorról

A dekóderek beállításairól, a digitális műsorokhoz kapcsolódó szolgáltatásokról és az első tapasztalatokról hamarosan beszámolunk olvasóinknak.


Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.