A hagyományos...
A hagyományos fényképezőgép-negatív-fotóelőhívás-papírkép-album folyamatot teljes egészében digitalizálhatjuk, és mindezt otthon, számítógép nélkül is megtehetjük. Egy komolyabb karácsonyi ajándék is lehet az az összeállítás, amelyet kipróbáltunk. Úgy választottuk ki a fényképezőgép+nyomtató párost, hogy az együttes áruk nyolcvanezer forint alatt maradjon, a használatuk ne igényeljen semmilyen számítástechnikai szakértelmet, és a végtermék olyan legyen, mint egy analóg laborban készült papírkép.
A Canon Powershot A1000 IS és SELPHY ES30 a legmodernebb technikákkal segíti, hogy még az is tökéletes fotókat és papírképeket tudjon készíteni, aki korábban csak ritkán fotózott. Sőt, még grafikákkal, feliratokkal is el tudja látni a fényképeket.
Első lépésként készítsük el a felvételt! Annak ellenére, hogy a Powershot A1000 IS könnyen elfér a zsebünkben, belezsúfoltak minden olyan technikát, ami gyakorlatilag nem engedi, hogy rossz képet exponáljunk. A kicsi kamerával a teszteléshez egy olyan próbaképet készítettünk, amelyen belső térben, arcok szerepeltek. Az automatikus arcfelismerő technológia gondoskodott arról, hogy felvételen szereplő személyek képe éles, és az arcszínük természetes legyen.
Az exponálás után következett a papírkép elkészítése. Ehhez egy kevésbé ismert módszerrel működő, úgynevezett hőszublimációs nyomtatót használtunk. Ennél az eljárásnál három rétegben, hő segítségével párologtatják a papírra képet, majd a negyedik menetben egy védőréteg is kerül a papírra. Az eredmény minősége és tartóssága megközelíti a hagyományos fotólaborban készült képekét.
A SELPHY ES30-ba többféle kazettát tehetünk, ezek mindegyike egyben tartalmazza a papírokat és a színfóliákat. 25, 50 és 100 kép nyomtatásához való készleteket lehet kapni, színes, fekete-fehér és speciális változatban. Egy 10x15 méretű kép így 50-80 forintba kerül. A próbához olyan speciális csomagot használtunk, ami tartalmaz egy negyedik, arany színt is, ezzel tudunk látványos feliratokat, grafikát vagy keretet nyomtatni.
A fényképezőgépből kivett memóriakártyát csak át kell dugni a nyomtatóba, ami képes fogadni a leggyakoribb típusokat. (Annak sincs akadálya, hogy fényképezőgépről vagy számítógépről töltsük át a képeket, USB csatlakozón keresztül.) A kártyán lévő képek azonnal megjelennek a nyomtató színes kijelzőjén. A magyar nyelvű menüben a kezelő tárcsával lépkedhetünk, így tudjuk kiválasztani, melyik képről és milyen nyomtatást szeretnénk.
A Creativ gomb megnyomásával érjük el azokat a funkciókat, amelyekkel szerkeszthetjük és látványos hatásokkal egészíthetjük ki a képeket. Egyszerűen lehet képkereteket vagy speciális alkalmakhoz illő rajzokat tenni a képre, de igazolványkép vagy egy saját fényképpel díszített naptár elkészítése sem okoz gondot.
Ha minden beállítást elvégeztünk, már csak annyi van hátra, hogy megadjuk, hány példányt szeretnénk nyomtatni. A nyomtatás körülbelül egy percig tart, eközben több rétegben kerülnek a papírra a színek és védőréteg (lásd a mellékelt videó.) A papírkép azonnal megfogható, nem kell várni a száradásra.