2008. november. 07. 13:39 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 07. 13:38 Tech

A rizsszemeknél is kisebb napelemet fejlesztettek ki

A valaha készített egyik legkisebb napelemet mutatták be amerikai kutatók, melyről az is kiderült, hogy szerves anyaga szinte bármely felületre felvihető fedőrétegként.

Eddig 11 volt feszültséget sikerült előállítani a sorba kapcsolt napelemekkel, amelyek mérete egy rizsszem negyedét teszi ki - mondta Xiaimei Jiang, a Dél-floridai Egyetem munkatársa, a fejlesztés vezetője.

"Bármely napsugárzásnak kitett felületre rászórható: egyenruhára, autóra, házra" - tette hozzá Jiang. A miniatűr napelemek folyadékban vannak szétoszlatva, ezért kialakítható olyan "szórópisztoly", mellyel a felhordott anyag méretét és rétegvastagságát szabályozni lehet. A napelemekkel olyan kis méretű elektronikus készülékek üzemeltetését tervezik, mint például a mobiltelefon vagy különféle érzékelők.

A hagyományos napelemekben törékeny szilíciumréteg van, ezért a kutatók régóta keresik a rugalmasabban felhasználható anyagokat a nap energiájának hasznosítására. Az aprócska új cellát olyan szerves polimerből készítették, melynek elektromos tulajdonságai megegyeznek a szilíciuméval, ráadásul bármilyen formájú felületre felhorható.

Jiang és munkatársai a Journal of Renewable and Sustainable Energy című szaklapban közölték tanulmányukat.