Mondd gyorsan, mert mindjárt lemerülök – hányszor halljuk (mondjuk) ezt a mondatot...
Mondd gyorsan, mert mindjárt lemerülök – hányszor halljuk (mondjuk) ezt a mondatot mobiltelefonálás közben, mert hiába jelzi jó előre a készülék, hogy fogytán a szusz, nem mindenki teszi ilyenkor töltőre a telefonját. És hiába lesznek egyre jobbak, erősebbek az akkumulátorok, a mobilokba integrált újabb és újabb funkciók (zenehallgatás, videók nézése, játékok) csak úgy falják az energiát. Akárhogy is nézzük, a mobilozás egyik macerás velejárója az állandó töltési igény, s ezt csak tetézi, hogy ahány gyártó, annyiféle töltő, mi több, olykor adott gyártó különböző típusú mobilja is másmilyen töltőből nyer energiát.
Mondhatnánk azt is, hogy ez a tény mozgatta meg az amerikai M2E Power cég fantáziáját az önmagát töltő mobiltelefon felé vezető úton, csak épp ez nem egészen fedné a valóságot. A cég ugyanis elsősorban környezetkímélő megoldást keresett, illetve hadászati alkalmazásokra gondolt, amikor kifejlesztette technológiáját, amely meglepően jó hatásfokkal (a jelenlegi megoldásoknál 3-szor, 7-szer hatékonyabban) alakítja át a mozgást, mágneses indukción keresztül, elektromos energiává.
Meg is született a bejelentés: hamarosan piacra kerül az a mobiltöltő, amely hat órányi átlagos mozgást alakít egy órányi beszédidővé. Ez persze csak a kezdet, a cég ugyanis reméli, hogy a következő lépésben már a mobilokba kerülhetnek ezek az áramforrások, s így lehetővé válik, hogy önmagát töltse a mobil, miközben használója sétál, bevásárol, kutyát sétáltat.
Bár a Nokia már bejelentette, hogy figyelemmel kíséri a környezetkímélő feltöltési lehetőséget, és a Motorola is potenciális piacot lát az aktív életet élő mobil felhasználókban, mégsem tettek eddig semmilyen lépést annak érdekében, hogy átvegyék az említett technológiát. A többi mobilgyártó pedig egyenesen úgy nyilatkozott, hogy egyelőre még túlságosan kockázatosnak tartja, hogy ilyen akkumulátorokkal kínálja mobiltelefonját.
Így az M2E Power is egyelőre külső töltők kifejlesztésén fáradozik, és elsősorban a fejlődő országok piaca felé kacsingat. Ezekben az országokban ugyanis nincsen teljesen kiépített elektromos hálózat, s ahol el is érhető, még ott is megszakításokkal működik. S hogy ez a reménybeli piac valójában mekkora, azt jól jellemzi, hogy jelenleg több mint másfél milliárd ember él a világon a modern energiahálózathoz való hozzáférés nélkül, elsősorban a Szahara déli részén, Észak- és Kelet-Ázsiában és Afrikában. Óriási igény lenne tehát egy olyan eszközre, amely generálja, tárolja és használja a hálózat nélküli energiát ahhoz, hogy mondjuk töltse a mobilt, az ottani kommunikáció egyik legfontosabb eszközét.
Jól példázza a mobilok energiaéhségét, hogy jelenleg az Egyesült Államok elektromos áram felhasználásának 3-4%-áért az elemtöltők felelősek, így érthető, hogy egyre többen keresnek alternatív, „zöld” megoldásokat. S nemcsak a mozgással töltődő akkumulátor ilyen, hiszen napvilágot láttak már olyan töltők is, amelyek 2 és fél órányi közvetlen napsugárzást alakítanak 1 órányi beszélgetési idővé.
Az persze hogy mennyire lesz piacképes, akár ez utóbbi, akár az M2E Power újdonsága, a technológia árától is függ majd. Ha ugyanis sokat kell érte fizetni, akkor megmarad majd egy drága (bár határozottan környezetkímélő és trendi) mobilkiegészítőnek, s más megoldást kell keresni a fejlődő országok mobil kommunikációja számára.