2008. szeptember. 25. 14:09 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 25. 13:51 Tech

Világméretű közösségépítés mobiltelefonokkal

A mobiltelefonok és a mobilinternet elterjedésével átalakulnak a közösségi viszonyok is. Újra kell gondolni a társadalmi érintkezés, viselkedés egyes normáit is. Ez az egyik legfontosabb témája a T-Mobile és a Magyar Tudományos Akadémia évek óta tartó nemzetközi kutatássorozatának, melynek idei konferenciája "Mobilkommunikáció és a közösségépítő hálózatok etikája" címmel csütörtökön kezdődött az MTA épületében.

A háromnapos konferencián a kutatók mintegy ötven előadásban ismertetik eredményeiket. A kutatás jelentőségét hangsúlyozta a sajtó képviselői előtt Chris Mattheisen, a Magyar Telekom elnök-vezérigazgatója, mert - mint elmondta - a mobilkommunikáció ma már az élet minden területére behatol, a közösségépítő hálózatok is napról-napra bővülnek. A társadalom leszakadóban lévő rétegeit is segítheti az információhoz való hozzájutásban, a távtanulásban, ezzel a fejlődésben a társaság "wifi-falu" elnevezésű kezdeményezése - mondta.

A rendezvény résztvevőit nyitóbeszédében üdvözölte Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. Kiemelte, hogy a mobilkommunikáció következtében megváltozott körülmények az életben újfajta válaszokat követelnek. A társadalmi hatásokkal foglalkozó kutatások segítenek a változások megértésében, az adekvát válaszok megtalálásában.

A konferencián a világ neves kutatói a mobiltelefon diadalútjának okait, eredményeit, meglepetéseit és sajátosságait elemzik. A találkozóra többek között Norvégiából, az Egyesült Államokból, Németországból, Dél-Koreából és Franciaországból érkeztek előadók.

Az MTA és a T-Mobile 2001 óta folytatja közös társadalomtudományi kutatásait. Az azóta eltelt időben a mobilfelhasználók száma világszerte és Magyarországon is mintegy háromszorosára nőtt.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.