2008. szeptember. 23. 16:46 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 23. 16:31 Tech

Itt az első Google-mobil, támad az Android

Kedden délután mutatják be az első mobiltelefont, amely a Google Android nevű operációs rendszerével működik, de a készülékről már a hivatalos prezentáció előtt kiszivárogtak részletek.


Mit gondolnak a sci-fi írók?
"Minden a helyén van, nem olyan, mintha egy ötcentis képernyőn akarnánk egy laptopot működtetni", írja a világ legolvasottabb blogján, a boingboingon Doug Ruskoff teoretikus és sci-fi író.

Szerinte a Google megoldásában az a legjobb pont, hogy a programozók és a lelkes amatőrök mindenféle megszorítás nélkül tölthetik fel az Androidra írt programokat. Hasonlóan a Chrome böngészőhöz, ha egy program nem működik megfelelően, akkor a telefon nem fagy ki, hanem izolálja a hibásan működő programot.

Kérdésesnek tartja azonban Rushkoff azt, hogy jó-e a teljes kommunikációs infrastruktúrának az, ami a Google-nek hirdetési szempontból több mint kedvező.
Az Androidot egy közel negyven tagból álló konzorcium fejleszti, amelyet a Google és a német T-Mobile vezet. A mobilszolgáltatók közül egyebek mellett a kínai China Mobile és a spanyol Telefónica, a gyártók közül pedig a tajvani HTC, az LG Electronics, a Motorola és a Samsung vesz részt a munkában.

Az első készülék, amelyen az új operációs rendszer fut a HTC Dream elnevezésű modellje. Az Egyesült Államokban októberben kerül az üzletekbe, Európában 2009-ben jelenik meg, elsőként Nagy-Britanniában. Az okostelefonok - a telefonáláson kívül internetezésre, emailezésre is használható és legalább egy műholdas helyzetmeghatározó rendszerrel felszerelt készülékek - piacára most belépő konzorcium első termékét New Yorkban mutatja be a Google és a T-Mobile közép-európai idő szerint kedden délután fél ötkor.

A premier előtt több részlet is kiszivárgott a telefonrajongó körökben "T-Mobile G1"-nek nevezett készülékről. A TmoNews.com nem hivatalos T-Mobile-blog beszámolója szerint a külsőleg az Apple-féle iPhone-ra hasonlító érintőképernyős mobil súlya 158 gramm, mérete 11,6-szor 5,4-szer 1,6 centiméter. A színes kijelző felbontása 480-szor 320 pixel. 3,2 megapixeles kamerájával csak fényképeket lehet készíteni, videókat az iPhone-hoz hasonlóan nem. Akkumulátorának teljesítménye ötórányi beszélgetést tesz lehetővé, a készenléti idő 130 óra. A készülék memóriájáról csak annyi tudható, hogy 8 gigabájtra lehet bővíteni.

Szinte valamennyi Google-alkalmazás fut rajta (a Gmail levelező, a keresőmotor, a Google Maps, a Calendar), de használatához Google felhasználói regisztráció szükséges és kizárólag a Google levelezőrendszer használható vele.

A Gartner piackutató intézet szerint idén a második negyedévben világszerte 32,2 millió okostelefont adtak el. Minden tizedik új mobil ebbe a kategóriába tartozik. A mobilpiacnak ez a szegmense a várakozások szerint továbbra is dinamikusan, kétjegyű számmal kifejezhető arányban bővül évente. A legerősebb játékos a pályán a Nokia. A finn gyártó állítja elő minden második internetezésre alkalmas telefont a világon, és minden harmadik okostelefonon a Nokia vezetésével kifejlesztett operációs rendszer, a Symbian fut. További jelentős szereplő a kanadai Research In Motion (RIM), a Blackberryk gyártója. A piacra tavaly lépett be az Apple az iPhone okostelefonnal, és betörni készül a Microsoft egy mobilra fejlesztett Windows-verzióval.

A Gartner előrejelzése szerint az Androidos készülékek aránya 2011-re eléri a 10 százalékot. A rendszer legnagyobb előnye, hogy a mögötte álló konzorcium nyílt platformként fogja fel, amelyet bármelyik tag szabadon bővíthet tovább új - és akár ingyenes - szolgáltatásokkal és funkciókkal.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.