Hova mennek meghalni a Wikipedia-bejegyzések?
Ami egyszer felkerül az internetre, az valószínűleg már soha nem fog eltűnni onnan. A Wikipediából kitörölt bejegyzések egy külön erre szakosodott online enciklopédiában élnek tovább.
A technológiával foglalkozó Ars Tecnica oldal értesülései szerint a felhasználók által szerkesztett online enciklopédiából eddig több mint 60 000 szócikket töröltek a site üzemeltetői, mivel azok nem ütötték meg az elvárt szintet vagy pontatlan információkat tartalmaztak.
A Wikipedia egyes szócikkei gyakran nagy vihart kavarnak, többek között amiatt, hogy vajon a triviális információkra szükségük van-e az internetezőknek. De sok esetben törölnek olyan szócikkeket is, amelyeket az oldal üzemeltetői nem tartanak elég magas színvonalúnak. Persze ez nézőpont kérdése, ugyanis a fenti indokkal töröltek például egy bejegyzést a Csillagok Háborúja kevésbé ismert háttérszereplőiről, míg a Jetson család című rajzfilmsorozat teljes epizódlistája a mai napig elérhető a Wikipedián, a köz szolgálatában.
A törléspártiak és a cikkek megtartásáért küzdők harcában „elhalálozó” szócikkeket a Deletionpedia egy szoftveres robotja gyűjti be és publikálja automatikusan, így az eltűnt bejegyzéseket keresők a későbbiekben is meg tudják találni ezeket.
A törölt cikkek enciklopédiájának wikipediás bejegyzése a Deletionpedia indulása után veszélybe került, ám a Wikipedia üzemeltetői végül megkímélték.
Hasonló archívumot igyekezett létrehozni a YouTube-ról leszedett videós anyagokból a Delutube nevű oldal, amelyet azonban jelenleg – vélhetően a szerzői jogi problémák miatt – nem lehet elérni.