2008. augusztus. 01. 14:30
Bari Máriusz
Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 01. 14:26
Tech
A gépeknek lelkük van, emberekből nem is kell több?
Riasztó jövőképpel fenyeget a tavalyi év egyik legsikeresebb japán animéje, a Vexille: Japánban 2077-ben már nincsenek élő emberek, csak emberként viselkedő kiborgok. Ha ránézünk a japán kereskedelmi minisztérium, a METI terveire, megállapítható: a rémkép akár még igazzá is válhat.
Japán: ipari robotokban az élen |
A METI egyik képviselője szerint a robotok Japán nemzetközi versenyképességének alappillérei, a kormány évi 10 millió dollárt fordít a robottechnológiai fejlesztésekre, a robotikai iparág tavalyelőtti 5.2 milliárdos összértékét az évtized végére 26 milliárd dollárra, 2025-re pedig 70 milliárd dollárra becslik a hivatalos előrejelzések. A robotjelenség azonban mélyebben gyökerezik az ország életében a gazdasági érdekeknél.
Már a külseje is fenyegető a katonai teherhordónak © AP |
Ehhez képest meglehetősen ellentmondásos kulturális és társadalmi helyzetben véreznek el Japán mindazon robotizációs törekvései, amelyek túlmutatnak az ipari felhasználáson. Az ipari robotizáció gyakorlatilag a jó időben és a jó helyen húzta ki a szigetországot a világháború utáni gazdaságilag jelentősen megroppant időszakból és formált belőle pár évtized leforgása alatt élvonalbeli gazdaságot. Ennek köszönhetően Japán nemzeti tudatában a robotok bármikor bevethető, szolgálatkész munkatársként, ultrabiztos segítségként élnek - ha nem lesz mesterséges intelligenciák okozta krízis, nem is fogják Tokió utcáit dühödt ludditák elözönleni.
Gundam: generációk nőttek fel rajta, mégis hiába várják |
Míg a japán (pop)kultúrában nemcsak a kiborgizáció és az androidok, hanem azok hatalmas testvérei, a mecha gyűjtőnév alatt tornyosuló óriásrobotok is egyre nagyobb szerepet kapnak, évtizedekre van még szükség ahhoz, hogy ne csak a filmvásznon, hanem a valóságban is szembesülhessünk velük. A JSTA tudományos és technológiai ügynökség becslése szerint közel 725 millió dollárba kerülne egy mozgásképes óriásrobot összeállítása. Ebben az árban nincs benne a páncél, a fegyver és a robot fenntartásához szükséges infrastruktúra sem, a legnagyobb problémát azonban nem ezek hiánya okozza, hanem a testsúly és a gravitáció.
A JSTA példájában szereplő robot az emberekhez hasonlóan testsúlyának másfélszeresével nehezedik a földre: ez egy 43 tonnás humanoid esetében a legjózanabb becslések esetén is azt jelenti, hogy képes bármit szétrombolni a lába alatt. A pénz természetesen csak másodlagos tényező, a hadiiparban egy ilyen robot nem is számítana feltétlenül költséges mechanizmusnak. Játékszerként azonban elég költséges lenne, a jelenlegi technológiai szinten pedig csak egyhelyben álló, helyváltoztatásra sem képes prototípust nem is lenne értelme elkészíteni.
Japán robotok: visszatetszés az öregek otthonában (Oldaltörés)
Idős japán farmereknek külön robotruhát is szántak |
Nincs elég munkaerő ahhoz, hogy az öregeket kisegíthessék (a társadalom egyötöde már most 65 évnél idősebb, az előrejelzések szerint 2050-re ez az érték kétszeresére nő), így nem csoda, ha a robottechnológiai fejlesztések jó része az idősek ellátását akarja könnyíteni. Bármennyire idealistán hangzik is ez, a Reuters hírügynökség már tavaly is arról számolt be: a japán fejlesztők kénytelenek lesznek újragondolni mindent arról, hogy miként tudják segíteni mások életét.
Az idős japánokat ugyanis nem érdelkik a szerintük túl bonyolult, gyakorlatban nem hasznosítható gépemberek, árulta el a Reuters által megkérdezett szociális munkás a tokiói egyetemről, aki hozzátette: "az öregeknek csak az számít, hogy tudjanak járni egyet a házban, le tudjanak tusolni és ki tudjanak menni a vécére." Emiatt bukott nagyott a Sanyo által fejlesztett szőrös rózsaszín kutyarobot, a Hopis, ami vércukrot, vérnyomást és testhőmérsékletet tudott mérni, de a 4300 dolláros kórházi Ifbot is csak egy hónapig tudta beváltani a felé táplált reményeket.
Nem gondolkodtak azok a gyártók sem első körben, akik öregek életét könnyítő elektromos készülékekkel kívántak betörni a piacra: a Zojirushi Corp. konyhaeszköz-gyártó cég i-port néven dobott a piacra elektromos teafőzőt, az ebben elhelyezett rádiójeladó naponta kétszer küldött emailt a rokonoknak, tudatva ezzel, hogy készült-e aznap a tea. A felmérések szerint ebből 3300 darab kelt el a szigetországban. A Secom Co. My Spoon automata etetőjét azoknak szánta, akik remegő kezük miatt már nehezen tudnak egyedül enni, ebből hat év alatt összesen kétszáz darab fogyott el: Japánban és Hollandiában együttvéve. A magas gyártási költségek és az egyedi működtetés miatt nehéz az öregeknek különleges elektronikus termékeket eladni.
AIBO: túl drága volt a világnak © AP |
Thomas Hayden, a Wired újságírója a japán robotikával kapcsolatban elég fanyarul jegyzi meg: az amerikai nemzet egyik nagy szerencséje az, hogy Japán kiolthatatlan szerelemmel lángol a gépemberek iránt. Az életet modellezni ugyanis még elég nehéz: a motorok nem helyettesíthetik az izmokat, a kamerák nem szemek, a számítógépek sem állhatnak munkába az evolúció során tökéletesre csiszolódott agyak helyett. A filmiparnak is köszönhetően a kutatók annyira rá vannak állva a humanoid robotokra, hogy biomimikrit, mesterséges intelligenciát kutatnak - nagyon hosszú és költséges, sokszor kilátástalan kutatásaiknak köszönhetően pedig esélyes, hogy Amerika fogja lehagyni Japánt a robotfejlesztésben.
Tech
Bari Máriusz
2008. március. 20. 16:39
Világot látni egy roboton keresztül
Tech
hvg.hu
2008. július. 11. 14:47
Bevásárlórobotok helyettesíthetik a japán nyugdíjasokat
Tech
Bari Máriusz
2008. január. 11. 11:46
2008 első kacsája: nem élesztik fel a robotkutyákat
Tech
Bari Máriusz
2008. június. 09. 17:03
Játékmackók vezethetik a jövő autóit
Tech
Bari Máriusz
2008. április. 09. 15:20