2008. július. 22. 07:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. július. 21. 21:45 Tech

A fémet is megolvasztja egy új napkollektor

A dübörgő napenergia-ipar hullámait szeretné meglovagolni amerikai diákok új fejlesztése, egy új napkollektor, amely olyan erősen koncentrálja az energiát, hogy még a fémet is képes megolvasztani.

A fókuszpont ezerszeresére
növeli a Nap erejét
© MIT
Az InsideTech weboldal értesülései szerint napjainkban az úgynevezett fotovoltaikus technológia a legelterjedtebb; ez lényegében a hagyományos napelempaneleket jelenti. Ám egyre-másra bukkannak fel új fejlesztések, amelyek hatékonyabban aknázzák ki a Nap sugarait.

Ilyen a parabolikus napkollektor is, egy parabolaantennához hasonló szerkezet, amellyel a sugarakat egyetlen pontba fókuszálva rendkívül magas hőmérséklet érhető el. A kollektor fókuszába helyezett vízzel vagy egyéb folyadékkal az energia tárolható és továbbítható, majd a rendszerbe iktatott turbina és generátor segítségével elektromossággá alakítható.

Ez a technológia viszonylag újnak számít, s valós potenciálja egyelőre ismeretlen. A Massachusetts Institute of Technology nemrégiben betekintést engedett a lehetőségek tárházába, ugyanis a diákok által fejlesztett parabolikus napkollektor a jelenlegi, napenergiát kiaknázó technológiákat lendületesen maga mögé fogja utasítani.

Az új fejlesztés kulcsa egy több mint 3,5 méter átmérőjű tányér, amelyet a csapat tagjai több hét alatt építettek meg. Tükrökből álló belső felületét alumínium csövekhez rögzítették. Az eredmények megdöbbentőek: a fókuszpontban annyi energia koncentrálódik, ami megolvasztja a tömör fémet. Az átlagos napsütés energiáját ezerszeresére erősítő eszköz bemutatóján alkalmából az egyik diák egy táblát emelt a fókuszpontba, ami egy pillanat alatt darabokra égett.

Ha ugyanezt az energiát fekete csöveken át vezetett vízre irányítják, azonnal gőz képezhető, amivel nagy mennyiségű energiát lehet gyorsan mozgósítani, vagy akár épületek fűtéséről gondoskodni.

A módszert kiötlő diákok már létre is hozták a RawSolar nevű céget, amellyel népszerűsíteni szeretnék meglepően hatékony és rendkívül olcsó eszközüket. Terveik szerint ezerszámra árusíthatják majd a napkollektorokat az elkövetkezendő években.

Spencer Ahrens, a csapat egyik tagja szeirnt egyetlen tányér néhány éven belül behozza az árát, szemben a fotovoltaikus napcellákkal, amelyek megtérülési ideje tíz vagy több év is lehet. Ez a tény kulcsfontosságú lehet a technológia elterjesztésének szempontjából.

„Évek óta foglalkozom napenergiával, s eddig ez a legolcsóbb megoldás, amit láttam” – dicsérte tanítványait David Pelly, aki segített a diákok munkájában. „Óriási előnye, hogy kizárólag olyan anyagokból áll, amelyek szinte a világ minden pontján olcsón hozzáférhetőek. A napenergiát kiaknázó eddigi megoldások közül egyiket sem lehetne ilyen egyszerűen és olcsón elterjeszteni globális méretekben.”

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.