Tech techline.hu 2008. július. 03. 05:30

Nyaralni készül? Megmutatjuk, mit vigyen magával!

Ami a strandcuccok közül kimaradt, az beszerezhető a helyszínen, akármelyik nyári...

Ami a strandcuccok közül kimaradt, az beszerezhető a helyszínen, akármelyik nyári üdülőparadicsomba látogatunk el. Digitális eszközeink közül azonban semmit sem szabad itthon hagyni, hiszen helyi pótlásuk nem nagyon fér bele a nyaralási költségvetésbe – hacsak nem arra készülünk, hogy éppen a célországban vásároljuk meg.

Eltévedés ellen: GPS
Ismeretlen utakon nagy segítséget jelent a műholdas navigációra alapuló GPS, de a hordozható készülékek a városnézőknek is hasznos szolgáltatásokat kínálnak. A kifejezetten autósoknak kifejlesztett GPS-ek nem a legérzékenyebb navigációs rendszerek, de remekül támogatják a célirányos mozgást. Az egyszerűbb készülékek csak az általunk kiválasztott „A” és „B” pontok közötti részletes útvonal megtervezésében segítenek, a fejlettebb modellek azonban MP3-lejátszóként is használhatók, felkínálják a digitális fényképek és videofájlok megtekintését, sőt Bluetooth kapcsolattal akár a mobiltelefonok kihangosítását is.
Az autós GPS-ek árát négy tényező befolyásolja: a márka, a készülékhez adott térképszoftver részletessége és lefedettségi szintje, a kijelző mérete, valamint az említett kiegészítő szolgáltatások.
A piaci kínálatban meglepően kedvező árú GPS-eket is találunk, amelyekhez azonban külön kell megvásárolnunk a térképszoftvert. Veszélyes kísérlet lehet a „barkácsolás”, ugyanis a különböző gyártók szoftverei nem kompatibilisek egymással. Célszerű tehát olyan komplett csomagot vásárolni, amelyben együtt kapjuk meg a GPS készüléket, a térképszoftvert és az összes autós tartozékot. A fölösleges kiadások elkerüléséhez érdemes előre felmérni, hogy melyik földrész vagy régió digitális térképeit szeretnénk használni, és milyen pontossággal kívánjuk megjeleníteni a városrészleteket. A legpontosabb térképszoftverek nemcsak az utcákat, hanem a házszámokat is képesek megmutatni.
Ha csak Európa keleti részén autózunk, elegendő lehet a TOMTOM ONE v3, amely térképpel együtt is csak 39990 forint. Az utasításokat magyar nyelven közli, sajnos az akkumulátora csak 2 órát bír ki töltés nélkül, ami azonban bőven elegendő egy városi séta alkalmával. Fontos lehet, hogy a térképszoftver Magyarországon 47%-os lefedettséget biztosít, ami néha információhiányt jelenthet. Jóval nagyobb kijelzővel építették a TOMTOM ONE XL-t: a 4,3 inch képátlójú (11 cm) és 480 x 272 pixel felbontású LCD valóban jobban olvasható, a Kelet-Európa térképpel felvértezett verzióért azonban már 66 900 forintot kell leszurkolnunk.

TOM TOM ONE XL: a térkép valóban jól látható

A TOMTOM One XL is kínál magyar nyelvű felhasználói felületet és hangnavigációt, az új térképeket SD memóriakártyával vihetjük a készülékbe.
A nyári akciós kínálatokban már 50 ezer forint alatt is találhatunk sokrétű szolgáltatást kínáló modelleket. Legutóbb a Sony NV-U 73 T jelű készülékét ajánlották kedvezményes áron, a magyar nyelvű menürendszert és hangutasításokat kínáló eszköz Európa teljes térképét tartalmazza. 12 centiméter (4,8 inch) képátlójú érintőképernyős megjelenítőjén nemcsak az utcákat, hanem a házszámokat is megmutatja, az új térképeket pedig Memory Stick modulokon fogadja be a készülék.
Valamivel olcsóbb (41 800 forint) a Mitac Mio C250 készüléket és a MioMap V3 szoftvert magába foglaló csomag, amely azonban alaphelyzetben csak Kelet-Európa térképét és Európa főbb úthálózatát jeleníti meg, persze a szoftver itt is cserélhető. A készülék képes MP3 fájlok lejátszására is, így utazás közben zenét is hallgathatunk. Mivel a tervezők a városi használatra is felkészítették a készüléket, így a felhasználó bármikor átválthat „gyalogos” üzemmódra. A kis méretű (3,5 inch, azaz 9 centiméteres képátlójú) megjelenítőért némi kárpótlást nyújt a 4,5 órás működési idő.
4,3 inch (11 centiméter) képátlójú kijelzővel építették a Mitac Mio C520-as modellt (54 300 forint), amelynek MioMap Kelet-Európa térképével 11 ország útjait találjuk meg. A készülék a zenefájlok megszólaltatása mellett képnézegetésre, valamint Bluetoth-kompatibilis mobiltelefonok kihangosítására is alkalmas. Ugyanez a masina a MioMap teljes körű Európa térképével (amelyet 1GB-os SD kártyán kapunk meg) együtt már 64 900 forintba kerül.

Kis méret, nagy tudás: a mio Moov termékcsalád

A MyGuide 3060 jelű GPS az iGO komplett Európa-térképével együtt 60 ezer forintért vihető haza, a cserélhető szoftvert ebben az esetben is a mellékelt 1 GB-os memóriakártyán találjuk; MP3-lejátszó és képnézegető funkciójával igen hasznos segédeszköz lehet az utazás során.
Szintén a teljes Európa térképet mellékelik a Tibo S1200 jelű készülékhez (63 500 forint), amelynek előnye a korábbi modellnél nagyobb, 4 inches (10 cm) képátlójú és 320 x 240 pixel felbontású kijelző – a hátránya viszont, hogy semmilyen plusz szolgáltatást nem kínál.
A Nokia 500 autós GPS készletben is megtalálható a komplett Európa térkép. A kissé borsosnak tűnő árat (90 000 forint) nem csak a márkanév magyarázza: 4,3 inches, széles formátumú, és az átlagosnál nagyobb felbontású (480x272 pixeles) érintőképernyős kijelzővel építették, a szoftver egyik előnye, hogy a hangnavigáció utcanevekkel történik, ami nagyban megkönnyíti a tájékozódást.

Nokia 500 GPS: kissé drága, viszont benne van egész Európa

A készülék alkalmas a gyakorlatban elterjedt formátumú zenefájlok (MP3, WMA, AAC, eAAC+) lejátszására, ezen felül JPEG, BMP, GIF, PNG formátumú képek, valamint MPEG4, 3GP, WMV videofájlok megjelenítésére is képes, sőt, a Bluetooth kompatibilis mobiltelefonok kihangosítására is használhatjuk.

Tévé az autóban
Autórádió mellett akár autótévé is szórakoztathatja az utasokat, sőt, kedvenc filmjét is megtekintheti, aki lehajtja az „anyósülés” előtt található napellenzőt. Tévedés azonban azt hinni, hogy az autóban is műsorcsatornák tucatjai közül válogathatunk, ezekkel a készülékekkel ugyanis külföldön is csak az antennával fogható földi sugárzású csatornák vehetők (Magyarországon az mtv1, tv2, RTL Klub és a körzeti adók).
Az autóba építhető eszközök két változata kapható. A napellenző helyére illeszthető eszközök, illetve a lehajtható tetőmonitorok, amelyek ugyanolyanok, mint a repülőgépeken megismert készülékek: távirányító segítségével nyithatók le a mennyezetről. Mindegyik alapmodellnek van egy „extra” változata, amely beépített DVD-lejátszót is magában foglal.
A napellenzős kategória legegyszerűbb (ugyanakkor kielégítő alapszolgáltatásokat kínáló) modelljeit a Shark és a SunVision kínálja.
Közel 18 cm képátlójú a Shark SUN-B70 jelű modellje (24 990 forint). Nagytestvérét, a Shark SUN B-80-ast (29 900 forint) már 20 centi képátlójú kijelezővel építették. Egy másik népszerű modell az elméletileg 100 csatorna beprogramozására alkalmas SunVisor 7” LCD TV (29 900 forint).
A Sunvisor 7 inches képernyőjű (39 000 forint) modellje már a DVD/DivX lejátszást is felkínálja. Mivel audio-kimenete csatlakoztatható az autórádióhoz, egészen kiváló hanghatások is elővarázsolhatók az autó utasterében. A nagyobb képernyőjű, 8 inches képátlójú, DVD-vel épített készülékért már 49 900 forintot kell fizetnünk.

TV és DVD – persze nem a gépkocsi vezetőjének

A fejlesztők gondoltak a hátsó üléseken utazókra is. A QAHS QTM718 (55000 forint) egy fejtámlába szerelt, 7 inch (18 cm) képátlójú LCD-tv, amely bármelyik autóba beépíthető.

Fotók és videók kombinációja
A nyaralás legremekebb mozzanatainak megörökítéséhez korábban sokan a fényképezőgép mellé egy videokamerát is a nyakukba akasztottak. Ma már elegendő egyetlen eszközzel útnak indulni.
Az új digitális fényképezőgépek mindegyike képes VGA-minőségű (640x480 képpont), vagy XGA (800x600 képpont) videoklipek rögzítésére – az egy alkalommal leforgatható „mozi” hossza azonban függ a memóriakártya kapacitásától. A digitális videokameráknál éppen fordított a helyzet: sokkal jobb minőségű videók készíthetők, de csak a legfejlettebb modellek képesek nyomtatásra is alkalmas minőségű állóképek rögzítésére.
Ha nyaralás előtt kívánjuk beszerezni a mindkét feladatra alkalmas készüléket, akkor jó tudni, hogy nem feltétlenül a drága masinák között kell keresgélnünk az ideális modellt. Ugyanis a fényképezőgép-gyártók nyári kollekciójában szereplő alap- és középkategóriás készülékek felbontása és optikai zoomja tovább növekedett, ugyanakkor már olyan szolgáltatások is elérhetők a hobbifotósoknak fejlesztett gépekben, amelyek korábban csak a félprofi vagy profi készülékek sajátjai voltak. A megnövekedett optikai zoom velejárója, hogy általánossá vált az optikai képstabilizátor (IS, azaz: Image Stabilizer), mivel a 6-7-szeres vagy annál nagyobb optikai zoom használata esetén a kéz bemozdulásának elkerülése miatt állványt vagy képstabilizátort kell használni.
A kezdőknek és középhaladóknak szánt új masinák azonban már egy sor olyan képességet is felkínálnak, amelyeket az „átlagfelhasználó” csak részben tud kihasználni. A nyári modellek már legalább 7-8 megapixeles képérzékelővel rendelkeznek, a korábbi 3-4-szeres optikai zoom helyett pedig legalább 4-5-szörös nagyításra képesek az objektívek.
Ha kizárólag a számítógép vagy televízió képernyőjén szeretnénk megnézni a fotóikat vagy videókat, bátran választhatunk a kisebb (4-5 megapixeles) felbontású készülékek közül. Ez esetben ugyanis az 1024x768 pixeles állókép-felbontás, valamint a VGA vagy XGA minőségű (640x480 illetve 800x600 pixeles) mozgóképrögzítés bőven elegendő, ha a készülék alkalmas a másodpercenként 25 kép sebességre.
A kezdőknek ajánlott 5 megapixeles kompakt digitális fényképezőgépek közül legkedvezőbb áron az Agfa DC-502 (14 700 forint) vásárolható meg. Előnye, hogy képszenzora egy kis energiafogyasztású CMOS lapka, hátránya, hogy csak digitális zoomot használhatunk (8x), az elkészült felvételeket pedig csak egy 2 inches (5,1 cm) képátlójú LCD-n nézhetjük meg.
Sokkal gazdagabb szolgáltatáskínálatot nyújt a Canon PowerShot A460 (19 900 forint), amellyel akár 2592×1944 képpontos képek is készíthetők, az 5,3 MP-es felbontás mellé 4-szeres optikai és ugyanekkora digitális zoomot használatát kapjuk.

4-szeres optikai zoomot és 5,3 MP felbontást kínál a Canon masinája

A Nikon Coolpix L10 (22 800 forint) hasonló felbontásra képes, de itt már a VGA-minőségű mozgóképek is kiválóak (köszönhetően a 30 kép/s rögzítési sebességnek), a készülék 7 MB-os belső memóriája pedig SD és SDHC kártyákkal bővíthető.
Optikai képstabilizátorral segíti a bemozdulás-mentes felvételek készítését a Panasonic Lumix DMC-LS3 (33 900 forint), amelynek másik különlegessége, hogy sorozatfelvételek készítésére is alkalmas: összesen 5 felvételt rögzíthetünk 3 kép/mp sebességgel.
Legtöbben azonban nyomtatásban is szeretnénk viszontlátni a nyári felvételeket. Erre a célra érdemes a még mindig kedvező árú, de már nagyobb felbontású és nagyobb zoommal rendelkező modellek közül választani. A 7-8 megapixeles, nagyfelbontású képek megfelelő fotónyomtatóval akár A4-es méretben is kiváló minőségben jeleníthetők meg, így ezek a kamerák már a haladó fotósok igényeit is kielégítik.
Ebben a kategóriában az árverseny győztese a 8,1 megapixeles felbontású Pentax Optio E40 (22 000 forint), előnyként a magyar nyelvű menü és a 10 MB-os belső memória említhető ki, hátrányként a csupán 3-szoros optikai zoom könyvelhető el.
A legjobb ár/teljesítmény mutatóval a Fujifilm FinePix A820 büszkélkedhet (25 600 forint), 8,3 megapixeles szenzorával akár 3296 x 2472 felbontású fotó is készíthető, így a 4-szeres optikai és 7,6-szoros digitális zoom segítségével bátran választhatunk nyomtatásra is alkalmas képkivágásokat.
A 8,1 MP-es Fujifilm FinePix S5800 (39500 forint) különlegessége a 10x-es optikai zoom és a 26 MB-os belső memória, valamint a nagysebességű (30 kép/s) VGA minőségű videofelvételek készítésének lehetősége. A Sony Cybershot DSC-H3 (48800 forint) a szintén 10-szeres optikai zoommal és kiváló objektívjével tűnik ki a 8 megapixeles fényképezőgépek kategóriából.
Az elkészült felvételek mentésére több lehetőség is kínálkozik. Ha elvittük „nyaralni” noteszgépünket is, akkor egyszerűen áttölthetjük annak merevlemezére – vagy bármelyik internet-kávézóból feltölthetjük azokat a világháló valamely szegmenségben létrehozott (esetleg mások számára is elérhető) fotós-videós könyvtárba.
A lényeg, hogy digitális táskából ne hagyjunk ki semmit, hiszen később, akár évek múlva nem a búvárszemüveget reklamálja majd a család, hanem az eltűnt fotókat vagy a GPS hiányából eredő eltévedést.

Hirdetés