Nagy Testvér már nem csak figyel, fülel is
Tovább akarják fejleszteni a brit zártláncú biztonsági kamerákat a Portsmouthi Egyetem kutatói. A tervek szerint nemcsak bizonyos motívumokra tudnának koncentrálni a megfigyelőegységek, hanem még hangfelvételeket is tudnának készíteni. Nem meglepő módon sem a terv, sem az ezzel szembeni aggályok nem számítanak újnak.
Brown munkája hároméves támogatást kapott egy brit tudományos alaptól, az EPSRC-től. Mindeközben a londoni hatóságok már több éve fontolgatják a város bekamerázása mellett a "bemikrofonozást" is, amivel kapcsolatban már sok esetben elhangzott: az élesített rendszer a 2012-es olimpia idejére kerülne felszerelésre. A Hollandiából átvett ötletnek megfelelően a mikrofonok 90 méteres távolságban tudják figyelni a beszélgetéseket, képes figyelni azok decibelszintjét, a szavak hangsúlyozását és a beszéd sebességét, valamint a háttérzajt is meg tudják szűrni.
A terv azonban sok esetben erős ellenkezést vált ki és nem csak az állampolgárokból: a brit Vezető Rendőrtisztek Szövetsége is úgy nyilatkozott korábban, hogy a rendszer kitelepítése előtt alaposan meg kell vizsgálni, milyen hatással lenne az a személyiségi jogokra - mindezt úgy, hogy a CCTV-ként is nevezett brit zárt láncú kamerarendszer 4.2 millió kamerával figyeli az állampolgárokat, napi átlag 300 felvételt készítve róluk.
A helyzetet tovább rontja, hogy a Guardian májusi cikke szerint a CCTV-kamerákra hiába áldozott London többmilliárd fontot, azok az utcai bűnesetek csupán 3 százalékában bizonyultak hasznosnak. Ha ez nem lenne elég, a BBC aktuális értesülései szerint mind a CCTV-rendszert, mind pedig a létező lehallgatószisztémát a dél-angol önkormányzatok sok esetben jogosulatlanul használták fel az állampolgárok vizsgálatára. Az elmúlt egy évben a hatóságok közel 750 esetben figyeltek meg állampolgárokat segéllyel való visszaélés, zajszennyezés címén, de még a kutyapiszok fel nem szedése is hasonló szintű megfigyelést vont maga után, írja az angol napilap.