Az EB szükségtelennek tartja az "klórozott" csirkehús importtilalmát
Az Európai Bizottság szorgalmazza, hogy az Európai Unió szüntesse meg az amerikai "klórozott" csirkehús bevitelére tizenegy éve fennálló tilalmat. Az esetleges importtilalom feloldása azonban ezen a területen főként humán-egészségügyi gondokat jelenthet - mondta Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnöke.
Peter Mandelson, a bizottság kereskedelmi kérdésekben illetékes tagja a szlovéniai Brdóban zajló EU-USA csúcstalálkozón kifejtette: tudományosan bizonyított, hogy a csirkehús klórral való kezelése nem ártalmas az egészségre. Az Európai Unió élelmiszerbiztonsági hivatala is azt állítja, hogy a klórral kezelt csirkehús nem ártalmas az egészségre.
Mandelson bízik abban, hogy ajánlásait követni fogják az uniós tagországok. Az Egyesült Államokban a klórt a csirkehús fertőtlenítésére alkalmazzák, amely módszert a többség elutasítja az unióban. Az importtilalom amerikai adatok szerint több mint 100 millió euró veszteséget okoz az amerikai baromfi ágazatnak.
Bárány László, a Baromfi Terméktanács (BTT) elnöke szerint az uniós tilalomnak nem elsősorban kereskedelempolitikai, azaz nem piacvédelmi okai vannak, hanem főként humán-egészségügyi gondokat jelenthet az esetleges importtilalom feloldása ezen a területen. A klórral való fertőtlenítés ugyanis csak felületi higiéniai szempontból lehet hatásos. Ezt az USA-ban elsősorban a szalmonellafertőzés megakadályozására alkalmazzák. A csírátlanítást viszont a klóros fertőtlenítéssel a mélyebb szöveti részekben nem lehet elvégezni. Emellett, ha a klór az emberi szervezetbe kerül, ott nem kívánt folyamatokat indíthat el.
A BTT elnöke hangsúlyozta: Magyarországon a baromfifeldolgozók nem alkalmaznak "klóros technológiát", hanem az uniós előírások az irányadóak, amelyek kategorikusan kizárják ezt a fertőtlenítési módot.