Az USA repülőket küld a hurrikánok közepébe
Távirányítású repülőgépekkel elemeznék amerikai kutatók a hurrikánok viselkedését. Az új technikai megoldások számos téren lendítik előre az eddigi viharkutatást, valamint más, krízishelyzetekhez vezethető természeti események vizsgálatánál is bevethetőek, adta hírül a BBC News.
Nem veszélyeztet emberi életet © NASA/NOAA |
A robotrepülőkön elhelyezett műszerek folyamatos adatkapcsolatban vannak a központtal és többek között hőmérsékleti, nyomás-, szél- és páraingadozási adatokat továbbítanak. (Korábban a vihart megközelítő gépekről lógattak le eszközöket, amelyek pillanatnyi adatokat mértek csak.) A gépek 114 km/h sebességgel képesek repülni és egy gallonnyi (3.78 liternyi) üzemanyaggal több mint 3200 kilométert képesek megtenni a fejlesztők szerint.
Az amerikai légiirányítás azonban még nem adta meg az engedélyeket a NOAA-nak a gépek éles bevetésére, így az idei hurrikánkutató küldetések során Babados szigetéről szállnak fel a robotgépek. A NOAA reméli, hogy az idei hurrikánidény során legalább 2, legfeljebb 5 repülőt lehet indítani. A projekt érdekessége, hogy a hurrikánintenzitások előrevetítése mellett a gépekkel még akár azt is meg lehetne vizsgálni, hogy milyen gyorsan olvad a sarkköri jégréteg, illetve áradásveszély fenyegeti-e Amerika nyugati partjait.