2008. május. 14. 12:21 MTI Utolsó frissítés: 2008. május. 14. 12:29 Tech

Sejtjeinkbe lát a szuperlézer

Elsőként a világon göttingeni kutatók képesek egy új fénymikroszkóppal eleven sejtek különösen parányi részeit is megszemlélni.

A 900 ezer euróba kerülő készüléknek, amely a díjazott göttingeni fizikus, Stefan Hell találmányára alapozódik, kereken hatvan nanométeres (egy nanométer a milliméter egymilliomod része) a felbontóképessége.

A göttingeni egyetem közölte, kutatói a mikroszkóppal az idegsejtekben lejátszódó kémiai folyamatokat fogják megfigyelni, hogy kideríthessék a neurológiai és pszichikai zavarok előidézőit.

A Hell által kidolgozott technika segítségével a fényhullám hosszúsága nem korlátozza többé a mikroszkóp élességét. A német beruházásként előállított Leica STED-mikroszkóp az első ilyen műszer a világon.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.