A varak3d weboldalon középkori váraink fotóit találhatjuk meg, de nem a megszokott...
A varak3d weboldalon középkori váraink fotóit találhatjuk meg, de nem a megszokott formában. A több mint 60 helyszínt tartalmazó képgyűjteményt különleges technikával készítették. A monitorunkon megjelenő, úgynevezett anagrif fotókat színszűrős szemüveggel kell nézni, mégpedig úgy, hogy a jobb szemünk előtt a cián, a bal szemünk előtt a vörös fólia vagy lencse legyen. A hatás lenyűgöző, szinte önkéntelenül is a képernyőnk felé nyúlunk, hogy megfogjuk a várárkon átvezető híd korlátját, vagy közelebb hajolunk, hogy beleshessünk egy sikátorba.
Egy-egy műemlék oldalán 10-20 térhatású fotó találunk, így a várak minden zegét-zugát alaposan szemügyre vehetjük. Ráadásul nemcsak a különleges felvételeket csodálhatjuk meg, hanem valamennyi vár történetét is elolvashatjuk.
Miután gyönyörködtünk az igazán látványos képekben, érdemes utánanézni, hogyan is készültek ezek a felvételek, A leírásból megtudhatjuk, hogy a fotókat hagyományos fényképezőgéppel készítették, úgy, hogy ugyanarról a helyről, pár centiméteres oldalirányú elmozdítással, két képet exponáltak.
Az utómunka során egy képfeldolgozó programmal összeillesztették a felvételeket, és elvégezték rajtuk a szükséges színmódosításokat. Ezt a műveletet sok programmal el lehet végezni, a folyamatot bemutató ábrákon az Anaglyph Makert használták. Ez egy ingyenes célprogram, amellyel gyorsan lehet térbeli képeket készíteni. A szoftvert a stereoeye weboldaláról lehet letölteni. Ugyanitt egy képkiállítást is láthatunk, ami a program segítségével készült leglátványosabb 3D-s fotókat tartalmazza.