Tech techline.hu 2008. március. 15. 05:30

Microsoft Flight Simulator X: Acceleration

Jöjjön hát most egy kis kedvcsináló egy igazán különleges...

Jöjjön hát most egy kis kedvcsináló egy igazán különleges játékhoz és annak nemrég debütáló hivatalos kiegészítőjéhez. A Microsoft slágerjátékáról, a Flight Simulatorról beszélünk, amely immár hosszú-hosszú évek óta tölti be a legjobb polgári repülőgép-szimulátor helyét a játékvilágban, s erről a trónról az olyan nagyszerű próbálkozások sem tudták letaszítani, mint amilyen anno a Fly volt. Hasonmások jöttek, s többnyire mentek, a Microsoft azonban mindig beültetett valamit a Flight Simulatorba, hogy a népes rajongótábor tovább bővüljön. Emellett persze az is fontos szempont, hogy a repülés élményének modellezésében a Flight Simulator sorozat már a kezdetektől fogva élen járt, s ez a mai napig így van, ráadásul a grafika is egyre szebb.

Az élethűség ellenére nem csak a repülés szerelmesei találják meg a játékban a számításukat, bár ők nyugodtan kapcsolgathatnak mindent, navigálhatnak, rádiózhatnak, vagy akár online repkedhetnek „valódi” légi irányítással. Aki csak kíváncsiságból, szórakozásból repülne, az néhány alap billentyűkombinációval remekül elboldogul mondjuk egy Cessnával, és még olyan „bravúrokra” is képes lesz, hogy 1500 méterről kikapcsolt motorral, épségben lehozza a gépét az ausztrál sivatagban (az élethűség amúgy is testreszabható a programban, így akár teljesen kikapcsolhatjuk mondjuk a gép törésének lehetőségét stb.). 
Az irányításhoz persze nem árt egy botkormány, de adott esetben egérrel és billentyűzettel is vidáman repkedhetünk (meg persze vannak erre a célra kifejlesztett pedálok stb.).

A Flight Simulator X-ről a világhálón eszméletlen szép képeket látni, annak idején a Microsoft ezzel a játékkal illusztrálta a DirectX 10 erejét, igaz, akkor még egy erősen “”ake” összehasonlító kép járta be a világhálót, lévén a valódi DX 10 támogatás csak a mostanság megjelent kiegészítővel került a játékba. Valójában, ha kicsit is érdekel minket a repülés, vagy csak szeretnénk kipróbálni, hogy mi a különbség egy Cessna és egy Airbus leszállása között, akkor édes mindegy, hogy a legújabb csúcsgép előtt ülünk a Vista és a Direct X 10 társaságában, vagy csak egy viszonylag jó, 1-2 éves masinánk van, egy XP-vel felvértezve. A játékélmény mindkét esetben feledhetetlen (bár vitathatatlan, hogy jobb grafikai beállítások mellett azért izgalmasabb játszani).

Sajnos egy régebbi – mondjuk gyengébb P4-es gépen az egykor népszerű Radeon 9600-as kártyával – a Flight Simulator X már közel sem hozza a megfelelő élmény, mert az akadozva repülés elviseléséhez azért jelentős megszállottságra van szükség, és azért van egy határ, amely alatt a grafika minőségének letörése is a játékélmény elvesztésével jár. Ráadásul önmagában 10 Gbájtot eszik, és ha még a kiegészítőt is telepítjük, plusz letöltögetünk még ilyen-olyan nem hivatalos bővítményeket (repülők, objektumok stb.), bőven 25-30 Gbájt fölött foglal a játék a merevlemezből, ami azért nem kevés. Viszont örömhír, hogy a játék nagyon korrektül skálázható, így próbálkozhatunk akár minden küldetésnél külön-külön a beállításokkal a szebb megjelenés és a megfelelő fps szám érdekében.
Szóval a tökéletes illúzióhoz a Core 2 Duo processzor ajánlott, minimum 2 Gbájtnyi RAM-mal, erős videokártyával (adott esetben DX 10 és Vista sem árt), és még így sem biztos, hogy „full” felbontásban fogunk tudni játszani minden küldetésben.  A virtuális pilótafülke nézetről mindenesetre kár lemondani, mert nagyban hozzájárul az élethűséghez.

Az alapjátékban nincs sok gép, és a kiegészítőben sem a repülők hatalmas száma a lényeg, mégsem lehet egyhamar megunni a játékot, hiszen a repülhető gépmadarak viselkedése, a küldetések változatossága, vagy akár csak a helyszín, időjárás és időpont megváltoztatása is rengeteg új élménnyel ajándékozza meg a játékost. Aki pedig komolyan veszi a dolgokat, az órákig fog repkedni akár egyetlen feladat végrehajtásakor is. A Flight Simulator a tökéletes példa arra, hogy nem csak az eszetlen száguldás és a céltalan tömegmészárlás lehet szórakoztató egy számítógép előtt ülve.

Gyorsítsunk!
A Flight Simulator X: Acceleration kiegészítő csomag, ahogy az a nevéből bizonyára sokaknak kikövetkeztethető, egy kicsit fokozza a játékban a sebességmámort.
Nevezetesen egy F/A-18A Hornet vadászgép és egy versenyzéshez alakított P-51D Mustang repít minket az alapgépekhez képest szokatlanul nagy sebességgel, vadonatúj küldetések felé. A Hornettel például megpróbálkozhatunk az anyahajóról való felszállás és leszállás művészetével (tényleg az), a Mustang pedig remek lehetőséget kínál, hogy részt vegyünk egy műrepülő bemutatón, vagy akár a Red Bull Air Race világkupán! Ez utóbbi azért már itthon is sokaknak ismerős, hála Besenyei Péter fantasztikus teljesítményének és a Budapesten, a Duna fölött is megrendezésre kerülő versenynek (amely a sorozat egyik állomása). Aki eddig úgy gondolta, hogy a bóják között repkedni nem nagy művészet, most még a játékban is felkötheti a gatyát, a valóságot illetően pedig megszorozhatja a dolgot minimum tízzel...

A két repülő mellett egy új helikopter is debütál a kiegészítőben, egy AugustaWestland EH101 pilótafülkéjében ücsörögve is megszemlélhetjük a virtuális világot.
A kiegészítő az új „madarakon” kívül új küldetéseket is hozott, elsősorban persze a frissen bekerült gépekhez igazított témakörökben, így a már említett Red Bull Air Race versenyei, és az anyahajóról való le- és felszállás mellett megpróbálkozhatunk a helikopteres életmentéssel is, és lehetünk a NASA tesztpilótái is.

Akadnak részletesebb helyszínek is az Accelerationben, így például Berlin és Isztambul, illetve lehet akár multiplayer versenyeket is meghirdetni interneten vagy helyi hálózaton.

Egyéb nyalánkságok
Ahogy a korábbi változatokhoz, úgy a Flight Simulator X-hez is akadnak a hivatalos kiegészítőkön kívül egyéb bővítmények. A letölthető gépeken, reptereken, térképeken kívül az egyik legérdekesebb az EZ walk camera, amelynek a segítségével bejárhatjuk vagy körbesétálhatjuk a gépeket. Ez megfelelő grafikai beállításoknál önmagában határtalan élmény. :)
Persze  akinek kellően erős gépe van, az abszolút élethű körülmények között szállhat fel mondjuk Budapesten Ferihegyről a Flight Simulator X Mega Airport Budapest kiegészítővel (ezt ötezer forint körüli áron vásárolhatjuk meg), de ott van még a TrafficX, amely a légi közlekedés körülményeit teszi élethűbbé a játékban.

A Microsoft Flight Simulator X tehát igazán izgalmas kikapcsolódást kínál a szórakozni vágyóknak és persze tökéletes repülési illúziót a repülők szerelmeseinek. Ha egy bivaly gép előtt ülünk, Vistával és DX 10-zel felfegyverkezve, minden tökéletes lesz, de egy erősebb, XP-t futtató PC előtt sem lesznek gondjaink semmivel. A régebbi gépek tulajdonosainak viszont választaniuk kell a repülés élménye és a grafika minősége között (sajnos ez a melyik ujjamba harapjak tipikus esete). A játék lehetőségeire, változatosságára és élethűségére viszont nem lehet panaszunk. A program számtalan oktató anyagot is tartalmaz, amelyek segítségével elsajátíthatjuk a repülés fortélyait és a navigációt.
Aki nem akar elszaladni rögtön a boltba, az letöltheti a próbaverziót, amely tökéletes kikapcsolódást nyújt a hétvégére!

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.