2008. március. 21. 12:54 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 21. 12:27 Tech

Endeavour: a hőpajzs javítását gyakorolták a negyedik űrsétán

Az űrsiklók hőpajzsának kijavítását gyakorolta az Endeavour két űrhajósa a mostani misszió péntek reggelre befejeződött negyedik űrsétáján a Nemzetközi Űrállomáson (ISS).

Dextre - az űrbéli "pálcikaember"
© AP
A NASA mindazonáltal reméli, hogy a most gyakorolt munkafolyamatra soha nem lesz szükség egyik űrsikló esetében sem.

Mike Foreman és Robert Behnken hatórás sétáját Richard Linnehan veterán űrhajós irányította az Endeavour belsejéből. Az asztronauták kicseréltek egy hibás elektromos kapcsolót is, és levették a hővédő burkot az ISS újonnan telepített karbantartó robotjának karjairól. A "thermozoknira" már nincs szükség, mert a pálcikaember-formájú Dextre robotot már ellátja energiával az állomás.

A Columbia űrrepülőgép öt évvel ezelőtti tragédiája óta - amelyet a hőpajzs meghibásodása okozott - a NASA stratégiát dolgozott ki a hasonló problémák megelőzésére és a kialakuló esetleges hibák kijavítására, hogy baleset esetén a legénységnek nagyobb esélye legyen a túlélésre.

A hőpajzsjavítási gyakorlaton az űrhajósok egy ragasztópisztolyhoz hasonló eszközzel kipótolták az Endeavour csempelapokból álló burkolatának hiányosságait. Részben szándékosan letörtek belőle darabokat előtte, részben voltak rajta olyan lyukak, amelyek az előző utazásokon keletkeztek. A helyreállításhoz cukormázhoz hasonló, narancssárga, zselés ragasztót használtak. A NASA mérnökei már csak attól tartanak, hogy a ragasztóanyag belül esetleg felhólyagosodik, ami miatt a burkolat ott túlhevülhet, amikor az űrsikló visszatérőben belép a Föld légkörébe. Eddig azonban nem találtak aggodalomra okot adó hólyagosodást.

Az Endeavourt március 11-én indították útjára, és a tervek szerint március 26-án tér vissza a Földre. Addig még egy űrsétát terveznek.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.