2008. március. 03. 15:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. március. 03. 15:11 Tech

Évente 295 milliárd forint a számítógépes tudatlanság ára

Az Európai Számítógép-használói Jogosítvány (ECDL) Magyarországon 10 éve van jelen: február utolsó napján adták át hivatalosan a 300 000-ik ECDL vizsgakártyát.


A számítógépek térhódításával együtt a digitális írásbeliség, a digitális írástudás szerepe is egyre nagyobb szerepet kap. Ennek hiánya mind a munkáltatók, mind a nemzetgazdaságok számára súlyos anyagi hátrányokat jelent: hazánkban évente mintegy 295 milliárd forint veszteséget okoz az a tény, hogy a számítógéppel dolgozó munkavállalók többségének nincsenek megfelelő számítógépfelhasználói ismeretei. Egy munkavállaló hetente 2 óra 51 percet tölt el a számítógéppel kapcsolatos problémák megoldásával. Képzéssel a hatékonyság növelhető: a munkáltató fejenként évente 126 000 Ft-ot takaríthat meg – áll a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság kutatási összefoglalójában.

Alföldi István, a társaság ügyvezető igazgatója, az ECDL programigazgatója az évtizedes jubileum kapcsán elmondta: hazánkban 10 évvel ezelőtt a digitális írástudás fontosságát felismerve indult útjára az ECDL (European Computer Driving Licence), az egységes Európai Számítógéphasználói Jogosítvány, amely az évek során a digitális írástudás terjesztésének igen fontos eszközévé vált. Hazánkban mindezidáig 300 000 fő váltott ki ECDL vizsgakártyát, 2010-re megfogalmazott cél, hogy ez a létszám elérje a 600 000 főt. Magyarország – a vizsgázók létszáma alapján - a 8. helyen szerepel a nemzetközi összehasonlításban, a vizsgázók számát az ország összlélekszámához viszonyítva pedig a 7. helyen áll. Ez azért is figyelemre méltó, mert az ECDL-t a világ 146 országában ismerik el, az Európai Unió valamennyi tagállama elfogadja, és a hazai OKJ-s képzés részévé is vált.

Az 1988-ban Finnországban felmerült ötlet alapján 1996. óta létezik az ECDL vizsgarendszer, mára a több tízezer akkreditált vizsgaközpontban több mint hétmillió vizsgázó tett le – egységes követelmények szerint – vizsgát. Az ECDL az egyetlen, amely minden szempontból megfelel az EU e-Europe akcióterveinek, mivel gyártófüggetlen, minőségbiztosított, decentralizált módon megszerezhető és világszerte kellőképpen elterjedt. Magyarország 1997-ben csatlakozott a mozgalomhoz.

Még nincs digitális írástudásbeli esélyegyenlőség (Oldaltörés)

„Magyarországon majd akkor beszélhetünk digitális írástudásbeli esélyegyenlőségről, ha a lakosságnak legalább 20-30 százaléka képes lesz – alapvető számítógépes ismeretek birtokában – hatékonyan használni az internetet, és amikor legalább 6-8 százalékuk használja készségszinten a számítógép irodai alkalmazásait”- hangsúlyozta Alföldi István.

A Magyar Posta a közelmúltban jelentette be, hogy minden számítógéppel dolgozó munkatársa, összesen 2500 fő számára elérhetővé teszi az ECDL megszerzését. Sum István oktatásiközpont-vezető így nyilatkozik: „a Magyar Posta jelenleg is folyó modernizációja kapcsán nagyon fontos, hogy a kollegák informatikailag képzettek legyenek. Ezért is döntöttünk úgy, hogy dolgozóink számára lehetővé tesszük az ECDL bizonyítvány megszerzését, amelynek minden költségét mi álljuk, a kollegáknak csupán az idejüket kell áldozniuk.”

Az informatikai írásbeliség és digitális esélyegyenlőség rendkívül fontos a fogyatékkal élők számára, integrációjuk elősegítésére. Az érzékszervi fogyatékosok informatikai képzési projektjének keretében immár hetedik éve folyik oktatás, eddig mintegy 120 látás-, és 300 hallássérült vett részt a tanfolyamokon. Dr. Kutor László docens, a program alapítója és vezetőjének célja, hogy a továbbiakban is rendszeres térítésmentes felkészítő tanfolyamokat tartsanak továbbtanulni és munkát vállalni szándékozó látás-, és hallássérült fiataloknak. Ehhez a Budapesti Műszaki Főiskola Neumann János Informatikai Kara biztosítja a helyszínt, az NJSZT pedig térítésmentesen a vizsgakártyát. A vak és gyengénlátó csoportokat vak tanár, Ecsedi Csaba, a siket és nagyothallókat a beszélt és jelnyelvet párhuzamosan használó nagyothalló tanár, Cserfalvi Annamária informatikus tanítja jelnyelven. Jelenleg napjainkig 120 látássérült és 300 hallássérült vett részt a tanfolyamokon, akiknek több mint felének van ECDL START, illetve teljes bizonyítványa - mondta el Ecsedi Csaba felkészítő tanár.