Tech techline.hu 2008. február. 19. 06:00

Készítsünk saját ikonokat!

Bár létezik számos kereskedelmi szoftver is, amelyek segítségével ikonokat...

Bár létezik számos kereskedelmi szoftver is, amelyek segítségével ikonokat rajzolhatunk, az IcoFX bőséges eszközkészlettel rendelkezik kezdőknek és profiknak egyaránt, és ennek ellenére teljesen ingyenes.
Gyakorlatilag egy célorientált rajzprogram, amely mindent tud ami elvárható (talán egyedül a rétegkezelés hiányzik belőle, de ez persze már a telhetetlenség csúcsa), viszont maximum 256x256 pixel nagyságú képeket készíthetünk vele. Így, bár exportál PNG, BMP és JPG formátumba is, elsősorban ICO fájlok (azaz Windows ikonok) létrehozására használható, abból viszont a Windows 9x-től a Vistáig, minden Windows rendszer elvárásainak megfelelőt készíthetünk.

Ikonok szerkesztése teljes kényelemben

Az alap rajzeszközökön kívül rengeteg effektet is találunk a programban: elmosás, ragyogás, árnyék, domborítás stb.). Sőt, olyan funkciók is fellelhetők, amelyeket csak fotószerkesztőkben szoktunk megtalálni, így állítható a fényerősség, kontraszt, színegyensúly, telítettség, átlátszóság stb. A világosításra, sötétítésre, elmosásra és élesítésre még külön ecsetet is találunk.
Az IcoFX-ben többféle módon is nekiláthatunk a munkának. Kezdhetünk mindent üres lappal, vagyis rajzolhatunk ikont kedvünk szerint, de a Fájl menü Befog... menüpontjával akár képernyőképet is készíthetünk adott méretben, majd azt szerkeszthetjük tovább a programmal.
Természetesen importálni is tudunk képeket, így fotóinkból is készíthetünk ikonokat, azonban a program ilyenkor nem méretezi a képet, hanem a bal felső sarkát “használja fel”. Így az ilyen fotókat érdemes előtte megfelelő méretre alakítani egy másik szoftverrel (például egy szintén ingyenes fotószerkesztővel), és persze kivágni a szükséges részletet.

Fotóinkat előbb méretezzük át 256x256 pixelesre egy képszerkesztőben

Ha több ilyen átalakított fotónk van, egyetlen mozdulattal elkészíthetjük belőlük az ikonokat, csak jelöljük ki őket a program beépített böngészőjében, majd kattintsunk az egyikre a jobb egérgombbal, és válasszuk az Együttes feldolgozás: képeket ikonná lehetőséget. A megjelenő ablakban válasszuk ki, milyen méretekben készítenénk el az ikonokat, majd kattintsunk az OK gombra, és néhány pillanat múlva készen is állnak új ikonjaink.
A program persze nem is lenne tökéletes, ha nem tudna ikonokat kivadászni DLL és EXE fájlokból. De hát erre is képes, így már meglévő ikonokat is átalakíthatunk, még akkor is, ha azokból nincs meg az eredeti ICO fájl.
Mindent egybevetve tehát az IcoFX kifejezetten praktikus eszköz, ha ikonokat szeretnénk készíteni.

Ikonvadászat: ezeket tartalmazza az iexplorer.exe

A végére már csak egy dolog maradt, egy rövidke “tutorial”, hogy miként cserélhetjük le programjaink és mappáink ikonjait a sajátunkra. Íme:

Parancsikon
Kattintsunk rá a jobb gombbal egyszer a parancsikonra, és a megjelenő menüben válasszuk a Tulajdonságok menüpontot. Itt a Parancsikon fülön az Ikoncsere... gombra kattintva választhatjuk ki az új ikont.

Mappa
Egy mappa esetében is hasonlóan egyszerű a helyzet, csak jobb klikk a mappa ikonján, majd a megjelenő menüből a Tulajdonságok menüpont. Itt irány a Testreszabás fül, és ott az Ikoncsere... gomb.

Program
Nos, a programok esetében nem ilyen egyszerű a dolog. Persze ha saját fejlesztésről van szó, akkor megoldhatjuk a fejlesztőrendszerben az ikon cseréjét, így az nem jelent gondot.
Ha viszont egy már kész szoftver EXE fájljának ikonját kívánjuk lecserélni - és valamiért nem elégszünk meg az asztali parancsikon cseréjével - akkor bizony valamilyen resource-szerkesztőre, vagy egy ikon cserélő szoftverre lesz szükségünk.

Ikon cseréje egy EXE fájlban

Ilyenből rengeteget találunk az interneten, például az ingyenes Awan Icon Changer-t is. Mielőtt azonban bármelyikkel nekilátunk ikont cserélni, készítsünk biztonsági másolatot az adott EXE fájlról, mert ha a csere valamiért nem sikerül, akár a programunk is sérülhet!

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.