Tévhitek a Google-generációról
Tévhitek között éltünk eddig a fiatal generációkkal kapcsolatban. A "Google generáció" szokásairól szóló brit jelentés szerint az 1993 óta született tinédzserek nem olyan internetes zsenik, mint amilyeneknek az idősebbek beállítják őket, kevesebb lehetőséget használnak ki és egyszerűbb alkalmazásokat használnak.
A British Library és a JISC által szponzorált jelentés a fiatalok internethasználatát érintő sztereotípiákat kívánja feloldani, különös tekintettel arra, hogy ez milyen változtatást jelenthet vagy igényelhet az iskolák és könyvtárak számára.
A felmérés szerint igaz az, hogy előszeretettel használják a cut-and-paste technológiát, egyre nagyobb teret és lehetőséget hagyva a plágiumnak, jobban szeretik a képeket a szövegnél, bár a könyvtárakban számos bizonyítékot találtak arra, hogy a multimédiás tartalmak iránt gyorsan elveszítik az érdeklődést, valamint állandóan multitaskolnak, ezek révén nagyon jó párhuzamos feldolgozási képességre tesznek szert.
Mindemellett a fiatalok bármennyire is értenek a technológiához és kedvelik az interaktivitáson alapuló rendszereket, nem tudják kellően használni a Google keresőrendszerét, ugyanis sokuk számára nagy probléma a megfelelő keresőszavak kiválasztása egy téma kutatása során. Tévhitnek számít az is, hogy nem tisztelik a hitelesnek tekinthető webes információforrásokat (itt általában a Wikipediát hozzák fel példának), hiszen például a gimnáziumi környezetben a tanárok, rokonok, illetve a tankönyvek által közölteket megbízhatóbbnak tartják az internetes anyagoknál. Ugyanilyen rossz közhelynek számít a jelentés szerint az is, hogy a mai diákok jóval türelmetlenebbek és azonnal jutalmat követelnek mindenért.
A könyvtáraknak azonban alaposan meg kell gondolniuk, hogyan is akarják kielégíteni a következő generációk igényeit. Míg egyes intézmények nyitottak saját profil-oldalakat a MySpacen és a Facebookon, a jelentés utal arra, hogy ez nem feltétlenül bölcs döntés: a fiatalabb felhasználók úgy érezhetik, anyaintézményeik megpróbálnak betörni arra a területre, amit ők eddig kizárólag a sajátjuknak tekintettek.