Tech techline.hu 2008. január. 14. 06:30

Több gigás ingyen tárhelyek, rengeteg szolgáltatással

Egyre többféle és egyre nagyobb mennyiségű adatot őrzünk a...

Egyre többféle és egyre nagyobb mennyiségű adatot őrzünk a számítógépünkön, és persze egyre jobban félünk, hogy egy esetleges hardverhiba miatt elveszítjük ezeket. Aki előrelátó, az persze CD-kre, DVD-kre menti a fontos adatait, vagy igénybe veszi valamelyik online tárhelyszolgáltató kínálatát. Ekkor egy távoli szerveren fogják őrizni az állományait, amelyek teljes biztonságban vannak, nem törlik le véletlenül őket, nem írják felül, és egyáltalán nem valószínű, hogy egy esetleges villámcsapás következtében tűnnének el a fontos fájlok. Ezek a szerverek egyébként szupergyorsak és óriási (több Tbájtos) tárolókapacitásúak, és persze folyamatosan kapcsolatban vannak a világhálóval. A teljesítményükre jellemző, hogy milliónyi felhasználót szolgálnak ki, menedzselik a fel- és letöltési kéréseket a világ minden részéről, a nap 24 órájában.
Az online tárolás az elémúlt egy-két évben vált igazán népszerűvé. Korábban a felhasználó csupán egy egyszerű háttértárolási lehetőséget kapott (ilyen egyébként általában az internet-előfizetésekhez is jár, bár e tárhely nagysága igencsak szerény), meglehetősen sokba került 1 Mbájt, s legfeljebb fel-, illetve letölthette a fájlokat. A fokozódó verseny és a kínálat hatására ma már nemcsak hogy ingyen (is) juthatunk akár több Gbájtnyi helyhez (a Mediamax például 25 GB-ot kínál minden felhasználójának), de egyre több plusz szolgáltatást is kínálnak az ilyen oldalak. Így például eltérő besorolású mappákat hozhatunk létre (például privát, publikus, csoportos), a mappákhoz RSS feedeket rendelhetünk, s még olyan szolgáltató is van, akinek az oldalán úgy szerkeszthetjük a tárolt fájlokat, mintha azt a saját számítógépünkön tennénk.

Igazán gáláns ajánlat: 25 GB ingyen

Az online tárhelyek nemcsak biztonsági másolatok készítésére alkalmasak, hanem remek lehetőséget kínálnak arra, hogy másoknak is megmutassuk digitális fényképeinket, azaz megosszuk másokkal is azokat. Persze e-mailben is el lehet küldeni néhány fotót, ám sok levelezőrendszer nem is boldogul a nagyobb állományokkal, arról nem is beszélve, hogy mennyire egyszerű csupán egyetlen linket (egy, az állományainkra mutató internetes címet) küldeni az ismerőseinknek, mint csatolni egy csomó képet az elektronikus levélhez. S még ha magunkra is vállaljuk ezt a feladatot, képzeljük el a bosszúságot, amikor rájövünk, valakit kihagytunk a címzettek közül, s kezdhetjük elölről a képek csatolását. További előny, hogy valójában nem is kell tudnunk azoknak az e-mail címét, akiknek meg akarjuk mutatni képeinket, egy hivatkozást ugyanis szóban is egyszerűen el lehet mondani. (Az online képtárolás egyébként olyannyira népszerű, hogy kifejezetten erre szakosodott weboldalak vannak a neten, melyek közül talán a Flickr a legismertebb.) 

Az amúgy fizetős oldalak is kínálnak valamennyi ingyen tárhelyet.

Az online tárolás menetét egy ingyenes lehetőséget is kínáló, emellett meglehetősen sokoldalú szolgáltatásokkal is kecsegtető website, a file123 példáján mutatjuk be olvasóinknak.
Üssük be a böngészőnkbe a weboldal címét: http://www.file123.com
Ha az Open Free Accountra kattintunk, egy regisztrációs ablakhoz jutunk, amely – szerencsére – nem zaklat túl sok kérdéssel. Mindössze az e-mail címünket, az irányítószámunkat és természetesen a jelszavunkat kell megadni. Ez után még egy megerősítő kérdésre is válaszolnunk kell. Nemsokára egy e-mail érkezik a megadott címünkre, benne egy linkkel, amelyre kattintva tudjuk érvényesíteni a fiókunkat.

Nem bonyolítja túl a regisztrációt a File123

A következő ablakban három lehetőség közül választhatunk. 1 Gbájtnyi tárhelyet kapunk ingyen. Míg 10 Gbájtot 4.95 dollárért, 20 Gbájtot pedig 9,95 dollárért. Ezúttal az ingyenes lehetőség érdekel bennünket, úgyhogy kattintsunk a bal oldali Select melletti kis körbe. A megnyíló ablakban egy varázsló siet a segítségünkre, s aki tud angolul, annak érdemes végignéznie az oldalt, hiszen kiderül, hogy igencsak sok dolgot tehetünk majd feltöltött fájljainkkal: menedzselhetjük és titkosíthatjuk őket, kulcsszavak alapján kereshetünk bennük, s akár PDF-ekké is alakíthatjuk valamennyit.

Meglepően sok szolgáltatást kínál az oldal

Ha az Adding Files (fájlok hozzáadása) gombra kattintunk, máris kiderül, hogy nemcsak a gépen őrzött fájlokat helyezhetjük el a távoli szerveren, hanem ha van faxunk vagy szkennerünk, akár közvetlenül is faxolhatunk, illetve szkennelhetünk oda.
Minket azonban most inkább a fájlok feltöltésének a lehetősége érdekel. Itt két opció közül választhatunk. A Multiple Files több fájl feltöltését engedi meg egyszerre, míg a Single File csupán egyét. Mint már oly sok programnál megszokhattuk, a Browse ablak következik: itt választhatjuk ki, melyik fájlokat szeretnénk feltölteni (itt is működik a mappa valamennyi fájljának kiválasztására szolgáló Ctrl + A billentyűkombináció). Ha elkészültünk a kijelöléssel, kattintsunk a megnyitás gombra, mire az állományaink bekerülnek a program ablakába. Itt láthatjuk, mennyi helyet fognak elfoglalni a fájlok a majdani tárhelyből, s még felül is bírálhatjuk a választásunkat, azaz például törölhetünk a fájlok közül.

A megszokott kereső ablakban választhatunk a fájljaink közül

Ezután nincs más dolgunk, mint az Upload gombra kattintani, és figyelemmel kísérni a feltöltés menetét (többek között a folyamatból hátralévő időt). A sikeres feltöltésről egy újabb ablak tájékoztat: dönthetünk, hogy újabb fájlokat töltünk fel, megnézzük újdonsült mappánkat avagy inkább bezárjuk az ablakot.
Egy gyors teszt érdekében hagyjuk most el a weboldalt, majd nyissuk meg újra. Ha sikeresen bejelentkeztünk, máris a mappánkhoz jutunk. A Manage Files gombra kattintva többféel lehetőséghez is jutunk feltöltött állományainkkal kapcsolatban: letölthetjük, mozgathatjuk, átnevezhetjük, törölhetjük őket, mi több, még letöltési linket is küldhetünk bárkinek, s azt is meghatározhatjuk hány napig maradjon aktív (azaz meddig éljen) ez a link.
Ez persze csupán egyetlen példa volt, s mint említettük, a neten tucatjával akadnak hasonló oldalak. Hogy melyiket érdemes közülük kiválasztani, az mindenekelőtt attól függ, milyen fájlokat és milyen célból szeretnénk tárolni. Az alábbiakban – hangsúlyozottan a teljesség igénye nélkül – bemutatunk néhány ilyen oldalt (a neten fellelhető több tucatnyi közül), s elmondjuk egy-két jellemzőjüket. A legtöbbjüknél van ingyenes kipróbálható lehetőség, így bátran lehet kísérletezni velük. Ha pedig valaki a teljes kínálatra kíváncsi, üsse be az „online file storage” kifejezést a keresőjébe, majd induljon el a net hullámain.

MediaMax: 25 GB ingyen tárolóhely, különféle fájltípusok (video, fotó, zene, mozi) feltöltése (10 MB fájlonként), tárolása, megosztása, nagy fájlok küldése. Előfizetéssel még nagyobb tárhelyhez lehet jutni.

BigFilebox: tartsa igazi biztonságban a fájljait (SSL kódolás). 250 MB-nyi tárhely ingyen. Az oldal használatához regisztrációra van szükség.

MyOtherDrive:5 GB-nyi ingyenes tárolási lehetőség, fotó- és videoalbumkészítés, 1 GB-osnál nagyobb fájl is feltölthető. Regisztráció szükséges.

ElephantDrive: 1 GB-nyi ingyen tárolóhely (előfizetőknek akár 1 TB!), tetszőleges fájltípusok számára. A feltöltött fájlokat erős titkosítás védi.

Orbitfiles.com: 6 Gbájt felhasználható tárterület, havi 5 dollárért pedig nincsen felső határ. Az oldal használatához regisztrációra van szükség.

Xdrive: 5 GB ingyen tárolóhely. A regisztrációs eljárás roppant macerás, ezért senkinek sem ajánljuk.

Myfabrik: 1 GB-nyi ingyen tárolási lehetőség. Az állományok menedzselése, illetve beágyazása például közösségi oldalakba.

zUpload.com: ingyenes tárolóhely. Maximum 500 MB-os fálj tölthető fel. 30 napnyi inaktivitás után törlik a fájlt.

Box.net: az oldal egyéni felhasználók, üzleti felhasználók, illetve vállalatok számára is kínál tárolási lehetőséget. 1 GB-ig ingyenes a tárolás, a felölthető fájlok mérete 10 MB-ban van maximálva. Drag and drop jellegű feltöltés. A feltöltött állományok blogokba integrálhatók.

DropBoks: Ez az oldal maga az egyszerűség, de mivel SSL kódolást használ, biztonságosnak mondható. 1 GB-nyi szabad tárolóhelyet kínál, s a feltöltött fájl nem lehet 50 MB-osnál nagyobb. Nem használhatók benne almappák vagy a drag and drop módszer, viszont gyors és megbízható.


Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?