2007. december. 21. 07:20 Bari Máriusz Utolsó frissítés: 2007. december. 21. 09:46 Tech

Űrtechnológia könnyít a cukorbetegek életén

Az ESA európai űrügynökség által kifejlesztett technológiát alkalmazza Nicole Schmiedel tervező cukorbetegeknek szánt egészségügyi, csuklóra szerelhető gépe. A COR inzulinóra önmagától fejleszt elektromosságot, adagol inzulint, mér vércukrot - egy töltéssel hetekig.


Az egyes típusú (gyermekkori) cukorbetegeknek tervezett COR egyszerre karóra, inzulinadagoló és vércukormérő - megnyerte az idei müncheni MATERIALICA ipari vásár diákoknak szánt tervezési és technológiai díját, valamint sikerrel mutatták be az ESA ügynökség üzleti szakértőknek rendezett technológiai konferenciáján.

A készülék belsejében egy ún. piezoelektromos jelátalakító van, amely hordozójának legapróbb mozdulatát is átalakítja elektromossággá, ezzel hajtva meg a készüléket. Az inzulinadagoló apró csővel és tűvel csatlakozik az alatta levő bőrhöz, így tudja biztosítani a folyamatos inzulinellátást (egy feltöltéssel két-három hétig), valamint kikerülhető a cukorbeteg páciensek számára igen kellemetlen folyamatos tűszúrás is.

A jelátalakítót eredetileg a műholdakon található optikai rendszerek finompozícionálására, valamint az azokat érő esetleges rezgések csillapítására alkalmazták. A piezoelektromosság amúgy régóta ismeretes fizikai jelenség, amelyet csak a kilencvenes években kezdtek el az űrprogramok során hasznosítani. Amikor a kvarckristályt apró feszültséglöket éri, az kitágul vagy összehúzódik - a kristályforma deformációja pedig pontosan mérhető, az eredeti impulzussal egyenes arányú feszültséget eredményez. Ezáltal a jelátalakító bármilyen rezgésből feszültséget hoz létre, így tud folyamatosan működni. A készülék tárolja is az elektromosságot, így stabil működést tud biztosítani még a viszonylag mozgásmentes periódusokban is, például az alvás során.

A COR sokkal közelebb van a megvalósításhoz, mint az elmúlt években sok port kavart és várakozást okozó prototípusok. Schmeidel ugyanis már egy elérhető technológiát, a német INVENT cég által készített DuraAct piezoelektromos átalakítóját használja. "Csak azért tudtam megtervezni a COR-t, mert már az űrprogram miatt elérhető volt a jelátalakító. A következő lépés most egy olyan céget találni, akik legyártják és piacra is dobják a COR-t", nyilatkozta Schmiedel a MedGadget orvosi weboldalnak.
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?