Mit hagytunk ki idén: 2007 leghasznosabb weboldalai
Évvégi válogatásunkban az elmúlt hónapok leghasznosabb, de nem feltétlenül ismert weboldalait gyűjtöttük egy csokorba, amelyben többek között szolgálatkész határidőnaplót, félintelligens vásárlósegédet vagy hangulattól függő zeneajánlót is találhatunk.
Egyértelműen a sarokba szorította a Google Calendart a jelenleg bétatesztelés alatt álló Scrybe határidőnapló. A böngészőből indítható rendszer tetszetős és kifejezetten könnyen kezelhető, számos kényelmi funkció kapott benne helyet. Található benne offline mód, azaz akkor is dolgozhatunk vele, ha valami miatt éppen nem működne az internetes kapcsolat. Amikor programjainkat szerkesztjük, figyelhetünk egyszerre több időzónát is, ha gyökeresen más területen élő kollégával együtt dologzunk éppen. Adatokat importálhatunk például Excelből, amelyeket szerkeszthető listává alakítva fűzhetünk programjaink mellé. Az ún. ThoughtStream szolgáltatás látványos jegyzetelést tesz lehetővé, ezzel a weben talált anyagokat és képeket lehet többhasábos, átláthatóan tördelt anyaggá form,ázni. Emellett akár azt is megadhatjuk, hogy heti programjainkat és adatainkat összehajtható formában nyomtathassuk ki, amit utána zsebnaptárként könnyen használhatunk.
omnidrive.com: biztonsági mentésekhez
Az Omnidrive akkor bizonyulhat hasznosnak, ha biztonsági mentést akarunk csinálni adatainkról, elvégre a merevlemez egy szerencsétlen meghibásodása kellemetlen adatvesztéseket okozhat. A szolgáltatás ingyenes, 1 gigabájtos tárhelyére közvetlenül a böngészőből, illetve egy külön alkalmazásból tölthetünk fel fájlokat, amelyeket aztán megoszthatunk az Omnidrive más felhasznmálóival, illetve ezekre adhatunk másoknak közvetlen letöltési linkeket is. Adatainkat nemcsak tárolni, hanem kezelni is tudjuk online: az Office-fájlokat a Zoho webes alkalmazásaival tudjuk megnézni és szerkeszteni, az MP3akat meg is hallgathatjuk, de ha blogunkhoz szeretnénk egy képarchívumot készíteni, ahol fotóinkat tároljuk, az Omnidrive erre is megfelelő. Akinek az 1 gigabájt nem lenne elegendő, kedvező áron fizethet elő 10, 25, illetve 50 gigabájtos tárhelyekre.
A Háló magazin egy korábbi számában már beszámoltunk az ún. "webhármas" fejlesztésekről, amelyeknek legjobb mintapéldája a like.com. A Like egy termékekkel foglalkozó vizuális keresőoldal, alapötlete szerint divattermékeket, ruhákat, kiegészítőket kereshetünk rajta. A vásárlások közben sokszor találunk rá olyan ruhákra, amelyeknek a színe jó, de a szabása nem (esetleg fordítva), vagy esetleg csak a gallérja rontja el az összhatást, ilyenkor egy gombnyomással lekérhetjük a hozzá hasonló termékek listáját. A rendszer a keresést szín, forma, minta és árkategória szerint tudja szűkíteni, valamint lehetőségünk van arra is, hogy megmutathassuk, a termék melyik része tetszik nekünk legjobban. A rendszert a webhármas fejlesztéseiről és kísérleteiről elhíresült Riya készítette.
2prong.com: email-címek percekre
Számos weboldal köti regisztrációját email-címünk megadásához. Ha nem akarjuk kiadni igazi címünket (vagy valamilyen okból kifolyólag nem akarunk két percet áldozni arra, hogy létrehozzunk egy újat), a 2prong lesz a biztos megoldás. Az oldal meglátogatásakor ugyanis kapunk egy ideiglenes mailcímet, amelyet pont elég ideig használhatunk ahhoz, hogy azonosíthassunk magunkat a regisztráció folyamán. A hasonló szolgáltatásoktól eltérően csak annyit kell tennünk, hogy a böngésző egyik ablakában megnyituk a siteot, ahová regisztrálni akarunk, a másikban pedig a 2prong oldalát, amely azonnal jelzi, ha email érkezett számunkra.
A közösségi oldalak térhódításával egyidőben vált egyértelmű a következő trend: a személyi rekordok adatbázisában biztosítani kell a kereshetőséget és az átjárhatóságot. Ezt biztosítja a Wink, a social networking alapú oldalak tartalmát feldolgozó keresőrendszer. Ha keresünk valakit és nem akadunk a nyomára a Google segítségével, megpróbálhatjuk itt is a keresést, hiszen más jellegű és jóval szűrtebb találati listát kapunk vissza. Érdemes azonban tudni, hogy a rendszer főként az amerikai oldalakról érkező találatokkal foglalkozik.
Zenei tartalommal megfejelt közösségi oldal lett az elmúlt hónapok egyik nagy sikere is. Az Imeem felhasználói zenéket, videókat, playlisteket (zenelistákat) oszthatnak meg egymással és nézhetik-hallgathatják meg ezeket. Az oldal olyan kiadókkal van kapcsolatban, mint a Warner Music, a SnoCap vagy Pitchfork. Akit a közösségi alapú zenei oldalak nem érdekelnek, körbenézhet a Musicoveryn is. Itt egy hangulati spektrumon kell megadnunk, hogy hogyan érezzük magunkat éppen, az oldal pedig összeállít egy listát, ami szerinte a legjobban illeszkedik hangulatunkhoz, ezt aztán tovább szűrhetjük műfaj és megjelenési évek szerint, valamint kiszűrhetjük a repertoárból a toplistás slágereket is.
Musicovery: Hangulatfüggő, de hasznos |
Egyre több oldal foglalkozik a "csináld magad" témakörével. Az ilyen, ún. DIY (Do It Yourself) oldalak legújabb tagja az Instructables, amelyből lépésről lépésre megtudhatjuk, hogyan gyárthatunk garázst, lézeres karácsonyfát, illeve extrém névjegykártyákat. Hasonló témák találhatóak a Make, a Hack-a-Day, valamint a Lifehacker oldalakon is - ezutóbbin inkább elméleti anyagokba futhatunk bele, akinek például gondot okoz a karácsonyi ajándékok becsomagolása, az itt végre megtudhatja, hogyan is kell megküzdenie ezzel a feladattal.