Behorpadt a Naprendszer
A Naprendszer peremének térségében a csillagközi tér felé haladó Voyager-2 amerikai űrszonda adataiból a szakértők arra következtettek, hogy a korábbi felfogással szemben kozmikus otthonunk alakja nem szabályos gömb, hanem déli pólusán egy jókora horpadás éktelenkedik.
A Voyagerek már túl vannak a Plútón is © AP |
A Voyager-2 űrszondát, akárcsak a ikertestvérét, a Voyager-1-est 1977-ben indították el az Egyesült Államokból. Mindkét űreszközt számos feladattal bízták meg. Pályájukat úgy tervezték meg, hogy útban a Naprendszer pereme felé előbb elhaladjanak a külső nagybolygók mellett és lefényképezzék az égitesteteket. A Voyager-2-nek sikerült egyébként mind a négy gázóriást megközelítenie, majd déli irányba vette útját, míg társa a Jupiternél és a Szaturnusznál tett látogatása után észak felé fordult, és ez az űreszköz már sokkal távolabb behatolt a Naprendszert övező "galaktikus kerítésbe", mint a társa.
A két Voyager még abban az állapotban van, hogy a földi irányítás fogni tudja egyre gyengülő adatközvetítéseit, bár az egyes számot viselő szonda plazmadetektora néhány éve már felmondta a szolgálatot, így a szakemberek a Naprendszer északi tájékán húzódó lökéshullámfront jellemzőiről nem kapnak olyan értékű információkat, mint a "déli" Voyager-2-től. Ez utóbbi mérései alapján azonban kimutatták, hogy az általa vizsgált lökéshullámfront 1-2 milliárd kilométerrel közelebb van a Naphoz, mint a másik oldalon húzódó analóg határvidéken, és ez okozhatja azt a bizonyos belapultságot.
Az irányítók bíznak abban, hogy a két Voyager épen-egészségben hagyja el Naprendszert, és nem kizárt hogy egyszer a nagyon távoli jövőben értelmes lények fogják be őket. Ennek reményében a szondák rakterében az emberiséget és kozmikus környezetét bemutató szemléltető eszközöket helyeztek el: mind a kettőben például egy arannyal futtatott rézhanglemezt és a hozzá mellékelt lejátszót, valamint több mint száz fényképet bolygónkról.
A Föld hangjai címet viselő összeállítás békés, viszont meglehetősen felemás. Nyugodt emberiségképet fest esetleges majdani hallgatójának: nem szól fegyverekről, pusztulásról, betegségről és bűnről. Hallható viszont az üzenetben gyermeksírás, kutyaugatás, nevetés, üdvözlet 55 nyelven, köztük magyarul is. A becsületes megtalálót 90 percnyi zenei egyveleg is szórakoztatatja majd. A lemezen Mozart Varázsfuvolájától a zaire-i pigmeusok és az ausztráliai bennszülöttek énekén át Chuck Berry Johnny B. Goode-jáig sok zeneműből szerepel részlet. Szól emellett a még ismeretlen hallgatóhoz Kurt Waldheim, aki az indítás idején - 1977-ben - az ENSZ főtitkára volt, és Jimmy Carter, az Egyesült Államok akkori elnöke is.
Mindezek célja a tudósok szerint nem több és nem kevesebb, mint az, hogy egy esetleg létező idegen civilizáció megtudhassa: hogyan is élt, él egy másik civilizáció egy másik bolygón az idő és tér végtelennek tűnő távolában.