Tech techline.hu 2007. november. 12. 10:30

A Google kevéssé ismert titkai

A Google keresőjének főoldala nem is lehetne egyszerűbb.

A Google keresőjének főoldala nem is lehetne egyszerűbb. Egy üres mező, ahová a keresendő kifejezést írhatjuk és néhány link, amelyek segítségével kiválaszthatjuk, milyen típusú adatokra vagyunk kíváncsiak, illetve azt, hogy az egész interneten akarunk keresni avagy csak bizonyos országok oldalai között.  Ennél összetettebb, finomabb keresésekre általában nem is használják a Google-t. Összeállításunkban azonban megmutatjuk, hogy számos olyan, kevéssé ismert „titka" van a rendszernek, amelyek új távlatokat adhatnak az internetes kereséseinknek.

Az oldalunkon található USB-t említő cikkek listája

Sokszor előfordul, hogy a több ezer találat közül csak egy bizonyos dátum környékén készült vagy módosított lapokra vagyunk kíváncsiak. Ehhez a datarange: operátort kell használni. A kettőspont után két dátumot kell megadni, s csak az ezek között módosított lapokat fogja megkeresni a Google. Sajnos azonban egy kicsit bonyolult a dátumok megadása, mert Júlian formátumba (JDN) kell átszámolni.
Azt is meg lehet határozni, hogy milyen fájltípusokra vagyunk kíváncsiak. A filetype: operátor után jelenleg a pdf, ps, wk1, wk2, wk3, wk4, wk5, wki, wks, wku, lwp, mw, xls, ppt, doc, wks, wps, wdb, wri, rtf, swf, ans, txt, xml, cpp, és java szavakat írhatjuk. Ha egy bizonyos szájton előforduló találatokat akarjuk csak látni, akkor a site: operátort kell alkalmazni. Például a site:techline.hu USB keresőkifejezéssel oldalunk USB-vel foglakozó cikkeit fogják megkapni.
Aki valamelyik weboldal korábbi változatára kíváncsi, mert például már nem talál rajta egy korábban ott lévő információt, a cache: operátorral megteheti ezt. Például: cache:www.techline.hu. Az is megtudható, hogy milyen oldalak hivatkoznak egy bizonyos lapra. A  link:www.techline.hu megmutatja, honnan lehet eljutni a Techline.hu oldalára.
Sok esetben egy weboldal URL címe, illetve a fejléce is alkalmas a keresésre. Az allintitle: és intitle: a fejlécben, az allinurl: és inurl: az URL címben, az allintext: és az intext: pedig szöveges állományokban keres. Az operátorok két változata közötti alapvető különbség, hogy amelyikben szerepel az all, ott a felsorolt szavak mindegyikének a fejlécben, az URL-ben vagy a dokumentumban kell szerepelnie. Ahol nincs all, ott a felsorolt szavak közül csak az elsőnek kell az adott helyen lennie, a többinek pedig valahol az oldal belsejében. 

Zeneszámok és videók minden mennyiségben

Ha ezeket az operátorokat, kapcsolókat ügyesen kombináljuk, könnyen megtalálhatunk olyan fájlokat is, amelyek közvetlen webes felületről elérhetetlenek. Az oktatási intézmények és vállalatok szerverein zenei és videoállományok milliói találhatók. Ha szerencsénk van, ezek között olyanokra is bukkanhatunk, amelyek készakarva vagy véletlenül, de nyilvánosan is elérhetőek. A kereséshez a következő operátorokat kell használni, ha például Madonna dalokat keresünk MP3 vagy WMA formátumban:
-inurl:(htm|html|php) intitle:”index of” +”last modified” +”parent directory” +description +size +(wma|mp3) ”Madonna”

Ebben a sorban talán a legfontosabb rész az intitle:”index of”, mert ezzel tudjuk elérni, hogy a szerverek nyilvános könyvtárainak tartalmában keressen a rendszer.  Persze a keresés eredményeként sok olyan találatot is kapunk, amelyek csak érvényes felhasználónévvel és jelszóval érhetők el, azonban a szabadon letölthető zeneszámokat tartalmazó oldalak száma sem lesz kevés.


Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.