Internetes kószálásaink során gyakran bukkanunk olyan cikkekre, amelyeket másoknak...
Internetes kószálásaink során gyakran bukkanunk olyan cikkekre, amelyeket másoknak is szívesen megmutatnánk. Ilyenkor a legkézenfekvőbb, ha e-mailben elküldjük az oldal hivatkozását – a böngészők általában jobb gombos menüjükben támogatják ezt a lehetőséget. De ha több embert akarunk megdobni a levéllel, már nem olyan egyszerű a dolog; körlevelet kell összeállítanunk, hozzá gyorsan egy címlistát kell szerkeszteni a szerencsés kiválasztottak nevével – az egész olyan bonyolult, hogy inkább bele se fog az ember. A problémára azonban van korszerű megoldás: a könyvjelzőmegosztó helyeken saját oldalakat hozhatunk létre, ahol kiszemlézhetjük az általunk érdekesnek vélt webhelyeket. Ezeket a válogatásokat aztán hozzáférhetővé tehetjük az egész világ vagy csak egy kiválasztott kör számára, ahhoz hasonlóan, ahogyan a képeinket, videóinkat, személyes feljegyzéseinket és napjaink többi hordalékát tudjuk megosztani az erre szakosodott webhelyeken.
Bár nem mondhatni, hogy őrjítő igény mutatkozna az ilyesfajta szolgáltatások iránt, azért néhány hely megél belőle; közülük a legismertebb talán a del.icio.us.
Az új hír, hogy a Google is beszállt erre a piacra; pontosabban a Google Bookmarks után egy újabb kísérletet tesz az említett piac meghódítására. Érdekes különben a Google fejlesztési stratégiája: mintha célzott lövések helyett sorozatlövésekkel dolgoznának, megállás nélkül köpködik magukból az újabb és újabb szolgáltatásokat, abban a reményben, hogy valamelyik csak beletalál a tízesbe. Egyelőre még nem tudni, hogy milyen sorsra jut a Google Shared Stuff, telitalálat lesz-e vagy rövidesen elfelejtjük, mindenesetre tény, hogy nem kellemetlen e szolgáltatás.
A használata pofonegyszerű: a szolgáltatás gombját behúzzuk a böngészőnk könyvjelző eszköztárába, és azután ha érdekes cikkre akadunk, csak kattintunk rajta, kiválasztjuk, hogy az oldalon a cikk előnézete is megjelenjen-e, vagy csupán egy hivatkozás, igény szerint rövid megjegyzést fűzünk a cikkhez, és címkékkel látjuk el a keresések megkönnyítése érdekében, majd egy utolsó kattintás a Share gombon – és a cikk máris hozzáférhető ismerőseink számára. Szimpatikus húzás, hogy a hivatkozásokat egyetlen kattintással más tartalommegosztó helyeken, például az említett del.icio.us oldalon vagy a Facebookon is közzétehetjük.
Egyelőre még nem igazán látni, hogy a Shared Stuff mennyiben nyújt majd többet az ilyen jellegű szolgáltatásoknál; egyelőre ugyanis semmiben. A szokásos célratörő, minimalista Google-féle megközelítés jellemzi mind a dizájn, mind pedig a szolgáltatások tekintetében. De akinek akkor jó, ha minden cucca a Google-tól van, vagy szereti tudni, mi a pálya az interneten, annak egy próbakört minden bizonnyal megér.