Elég a Vista-hisztériából! Tények a Vistáról.
A Vista körüli hisztéria lassan akkora méretet ölt, mint anno az iPod, vagy...
A Vista körüli hisztéria lassan akkora méretet ölt, mint anno az iPod, vagy legutóbb az iPhone-hype. Szánjunk rá pár percet, és nézzük ezúttal konkrétan a legfontosabb tényeket - hisztéria nélkül, szárazon. És mielőtt még bárki megkérdezné, a válaszunk: nem. Ez nem egy Microsoft sajtóanyag! Csak a tények!
1. Tényleg olyan rosszak a Vista eladási mutatói?
Nos, bár a Microsoft-ot előszeretettel kritizálók körében ez fontos téma, a helyzet az, hogy a Vista eladásai nem olyan rosszak. Igaz, a grafikon nem üti ki a plafont, de egyáltalán nem lehet rámondani, hogy rosszul menne.
Tény, hogy a dobozos (retail) eladások valóban rosszak (a dobozos verzió alig fogy), ellenben az OEM eladások elég jók, még annak ellenére is, hogy a felhasználók 20% downgrade-eli a rendszert XP-re (a gép vásárlása után visszaállnak XP-re a Vistáról). Ha tehát csak a retail eladásokra gondolunk, akkor a Vista valóban alig fogy, ez azonban csak a "hype" része, hiszen az OEM eladásokon keresztül eddig 60 millió licensz találta gazdára, ebből körülbelül 78% Vista Premium edition volt. Csak a dobozos eladást tekinteni tehát a tények elferdítése, persze az sem igaz, hogy a "Vistát veszik mint a cukrot". Summázva: a Vista retail eladásai borzasztóak, az OEM eladások átlagosak. Azon pletykák miszerint a "Microsoft már dolgozik a terven, hogy hogyan mentse meg a Vistát" nem igazak: a Vista eladások elmaradnak a Microsoft üzleti tervében szereplő számtól, de ennek ellenére a Vista köszöni jól van, nem kell megmenteni (csak patch-elni kellene buzgón :) ).
2. Tényleg "visszaváltanak" a vásárlók XP-re?
Nem teljesen igaz. Igaz, hogy a felhasználók 20%-a a Vistával vásárolt gépet downgrade-eli, azaz visszavált XP-re, a felhasználók 80%-a viszont megmarad a Vistánál. Persze az ideális szám az lenne, ha 95-100% maradna a Vistánál (szóval a helyzet nem tökéletes), de ez még nem fogja "tönkretenni" a Vistát. A tény, hogy az első hat hónapban 60 millió Vista talált gazdára mutatja a tendenciát: a Vista előbb vagy utóbb (inkább utóbb) domináns operációs rendszer lesz, akár tetszik nekünk felhasználóknak, akár nem. A hardver gyártók- és forgalmazók már tudják ezt. Bár a Microsoft most meghosszabbította az XP OEM-et január 31-ig (lásd vonatkozó hírünket), ez azonban főleg az SP1 miatt van - érdemesebb lesz a "foltozott" Vistát erőltetni OEM-ben jövőre, ráadásul így több idő marad az átállásra a felhasználóknak.
3. És a Vista driverek? Tényleg olyan vészes a helyzet?
Ezzel nem lehet vitába szállni: a Vista első két hónapjában igen komoly gondok voltak a meghajtókkal. A Microsoft éppen ezért implementált egy új meghajtó-rendszert, amelyik nem engedi a meghajtóknak, hogy "babrálják" a kernelt (hogy ez előbb miért nem jutott eszükbe?), így a gyakori lefagyások és stabilitási problémák java megszűnt. A tény tehát: drájverek terén a helyzet tényleg borzasztó... volt. De most már nem az. Az XP drájver támogatása azonban jelenleg még mindig jobb.
4. Tényleg nincsenek meghajtók a régi típusú eszközökhöz a Vistában?
Nincsenek. A Vista egy új rendszer, és valószínűleg soha nem lesznek benne három vagy négy éves hardverek meghajtói: a cégek azt akarják, hogy vegyünk új hardvereket, és a Microsoft ebben partner. Ne hibáztassuk őket ezért: ha lenne egy hardver cégünk, akkor invesztálnánk sok-sok pénzt abba, hogy egy öt éves termékünkhöz (amit már nem is forgalmazunk) új meghajtót írjunk? Valószínűleg nem.
5. Tényleg nem tudok DVD-t másolni Vistán a DRM miatt?
Ez ismét csak a hype része és semmi köze a valósághoz - Vistán is ugyanúgy lehet biztonsági másolatot készíteni a DVD-kről mint XP-n, ugyanazokat a kodek-csomagokat és szoftvereket használva.
6. Mi a helyzet az alkalmazások kompatibilitásával?
Sok régi szoftver nem működik megfelelően (vagy egyáltalán nem működik) Vista alatt. Ez azonban mindig így van: gondoljunk csak bele, régebbi játékaink közül mennyi nem hajlandó futni XP-alatt (még a "kompatibilitás" opciót használva sem)? Ráadásul a Vistában van néhány új megoldás, mint például az UAC (User Access Control) - a Microsoft már hét éve kéri a fejlesztőket, hogy vegyék az UAC-t figyelembe fejlesztéseikben, de a kérés többnyire süket fülekre talált. A szomorú tény tehát: igen, nagyon sok szoftver nem fut megbízhatóan Vista alatt, ez azonban nem száz százalékban a Microsoft vagy a rendszer hibája, hanem a fejlesztőké is. Bármennyire is divat, vagy jóleső azt mondani, hogy "hehe, ez a Vista miatt van!". Ez a gond az alkalmazások verziószámának növekedésével magától meg fog szűnni. Persze a Microsoft sem tökéletes: sok kiritkát kapott, hogy az ActiveX még mindig a Vista része (igaz, ki van kapcsolva), az Internet Explorer 7-ről és hibáiról is oldalakat lehetne írni - de azt állítani, hogy "Vistán alig futnak a szoftverek" csak a hype-része, és nem igaz.
7. Tényleg új gépet kell vennem, ha Vistát akarok futtatni?
Nos, ez egy megválaszolhatatlan kérdés, ugyanis attól függ, hogy milyen a "régi gép".
Amennyiben viszonylag új és erős hardverrel rendelkezünk, értsd: gyorsan és zökkenőmentesen tudunk futtatni egy XP-t, akkor az esetek 80%-ában a Vistával sem lesz gondunk ugyanabban a hardver-környezetben. Ha azonban biztosra akarunk menni, akkor egy párezer forintos beruházásra fel kell készülnünk (videókártya és RAM). Új gépet tehát nem kell vennünk (hacsak nem túl régi az a bizonyos "régi" gép), egy kis fejlesztés azonban nem árthat. Szintén fontos dolog, hogy egy rendszer stabilitása és sebessége (akár XP akár Linux) nagyban függ a hardver- és a rendszer karbantartásától, azaz magától a felhasználótól. Egy elhanyagolt csúcsgépen is futhat lassan az XP, és egy nagyon jól karbantartott közepes gépen is "suhanhat" a Vista: nem minden függ a rendszertől, ellenben sok függ a felhasználótól.