A Star Was filmek leghíresebb „találmánya” a lézerkard – ez a...
A Star Was filmek leghíresebb „találmánya” a lézerkard – ez a kütyü több mint húsz éve az egyik legnépszerűbb science-fiction találmány a világon. Érdekesség, hogy a műszer eredeti elnevezése "light saber", azaz "fény-szabja", nem pedig "light-sword" azaz fénykard. Ismét egy kifejezés, aminek eredetije elveszett a szinkronizálás rögös útvesztőiben - bár tény, hogy magyarul a "fénykard" vagy "lézerkard" sokkal jobban hangzik, mint a kissé régies szablya szó. A most ismertetett szoftver esetében külön öröm, hogy az LS Maker (azaz Light Saber Maker – fénykard készítő) nevű, lassan világhírű alkalmazás egy magyar fejlesztés. Hiába, a legnagyobb dolgok mind nálunk születnek, ez a Rubik kocka óta tény. (vagy Neumann János óta?)
Az ötlet remek: ezzel a szoftverrel bárki készíthet saját videó-felvételeiből vagy fotóiból, házi „fénykardos” jeleneteket: nincs más dolgunk mint a felvétel alatt valamivel helyettesíteni a majdani fénykardot (seprűnyél, kerítésléc, golfütő esetleg a nagypapa szívlapátjának a nyele), később az LSMaker-ben könnyűszerrel lézerkardra „cserélhetjük” hadonászó figuráink kezében eme eszközöket.
Csak betöltjük a nyersanyagot, kiválasztjuk a kard színét és típusát, majd (ha a legegyszerűbb módon akarunk túlesni az effektezésen) kijelölünk két pontot a filmen: magyarán szólva a kard „elejét” és „végét”. Mivel a görbe lézerkard hálistennek igen ritka, két pont a legtöbb esetben elég lesz a látványos végeredményhez. Persze ha nagyon maximalisták vagyunk (és legyünk!), akkor további finomításokkal ugyanolyan hatást érhetünk el mint az eredeti SW filmekben – használhatunk „clash” effektet (amikor két fénykard találkozik), vagy a szintén a fejlesztő oldaláról elérhető LSSound nevű kiegészítővel hangokat tehetünk jelenetünk alá. Ez utóbbi alkalmazás mellesleg roppant egyszerű: a hangeffekteket különböző billentyűkhőz rendelhetjük hozzá, majd a jelenet alatt ezeket a gombokat időben lenyomva, máris készen vagyunk. (egy kis gyakorlást azért igényel a dolog…)
Használat előtt mindenképpen érdemes elolvasni a readme fájlt, sok hasznos tanács van benne, és a kezdeti lépésekben is segít, sőt további segítséget kaphatunk a fejlesztő weboldalán található fórumban. A honlapról bónusz gyanánt az LSText nevű szoftvert is letölthetjük – ezzel olyan „sztarwarszos”, végtelenbe szálló perspektivikus feliratokat tehetünk videóinkba.