2007. szeptember. 20. 14:29 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 20. 14:23 Tech

A retusálástól a fotóhamisításig – a digitális technika vívmányai

A fotók életünkben betöltött szerepének drasztikus változását idézték elő az egyre elterjedtebb digitális kamerák és az egyre felhasználóbarátabb képmanipuláló programok. A Techline összeállítása a témáról.

A manipulált fotók számtalan
internetes álhírhez, "hoax"-hoz
szolgáltak alapul
© Urbanlegends.hu
Az informatikai szakzsargon egyik legújabb (bár már így is több éves) kifejezése, az angol „fake” szó - írja a Techline. Szó szerint „hamisítványt” jelent, PC-s és grafikusi szövegkörnyezetben azonban olyan fotókra és képekre utal, amik részben- vagy teljes mértékben manipulálva lettek; természetesen számítógép segítségével. A fake megjelenése mindennapjainkban egy érdekes folyamatot indított el – nézzük csak konkrétabban !

A fényképezés feltalálása után (itt említsük meg az úriembert akinek mindezt köszönhetjük, hiszen megérdemli: William Henry Fox Talbot) valamint az utána következő „hőskorban” a fotó a valóság tökéletes tükörképének, sőt megcáfolhatatlan bizonyítéknak számított. Az első fotóknak az emberek csodájára jártak, Talbot első képei előtt a nézelődők sorokban kígyóztak, hihetetlenkedve bámulták, sőt sokáig nem is értették, hogy hogyan és miként kerül a „valóság a papírra”.

Viccesnek hangzik, de sokan (főleg az idősebbek) azt hitték, nem túl jól sikerült, fekete-fehér festményekről van csupán szó. A fényképezés aztán robbanásszerűen elterjedt, ebben nem kis szerepe volt George Eastmannek (a Kodak alapítója), aki az előzőleg bonyolult technikai eljárást és komoly felkészültséget igénylő fotográfiát forradalmasítva - a "fényfestés" praktikáját a nagyközönség számára is elérhetővé tette.

Legendagyárosok
Az urbanlegends.hu weboldalon számtalan további manipulált fotó leleplezéséről olvashat. Tovább>>
Eastman 1888 júniusában mutatta be a világ első, egyszerű és olcsó kameráját (fényképezőjét), amellyel kezdetét vehette a tömeges amatőr fényképezés. Ettől az időszaktól egészen az 1970-es évekig a fénykép tehát csalhatatlan bizonyíték volt (még a bíróságokon is). Ha valaki odaállt pl. a Big Ben elé, majd lefényképeztette magát – nos, akkor biztosak lehettünk benne, hogy valóban ott is volt. A számítógépek térhódításával, a grafikai és animációs szoftverek elterjedésével azonban megjelent a fake.

A cikk folytatását az alábbi linken érheti el. Tovább>>