A retusálástól a fotóhamisításig – a digitális technika vívmányai
A fotók életünkben betöltött szerepének drasztikus változását idézték elő az egyre elterjedtebb digitális kamerák és az egyre felhasználóbarátabb képmanipuláló programok. A Techline összeállítása a témáról.
A manipulált fotók számtalan internetes álhírhez, "hoax"-hoz szolgáltak alapul © Urbanlegends.hu |
A fényképezés feltalálása után (itt említsük meg az úriembert akinek mindezt köszönhetjük, hiszen megérdemli: William Henry Fox Talbot) valamint az utána következő „hőskorban” a fotó a valóság tökéletes tükörképének, sőt megcáfolhatatlan bizonyítéknak számított. Az első fotóknak az emberek csodájára jártak, Talbot első képei előtt a nézelődők sorokban kígyóztak, hihetetlenkedve bámulták, sőt sokáig nem is értették, hogy hogyan és miként kerül a „valóság a papírra”.
Viccesnek hangzik, de sokan (főleg az idősebbek) azt hitték, nem túl jól sikerült, fekete-fehér festményekről van csupán szó. A fényképezés aztán robbanásszerűen elterjedt, ebben nem kis szerepe volt George Eastmannek (a Kodak alapítója), aki az előzőleg bonyolult technikai eljárást és komoly felkészültséget igénylő fotográfiát forradalmasítva - a "fényfestés" praktikáját a nagyközönség számára is elérhetővé tette.
Legendagyárosok |
Az urbanlegends.hu weboldalon számtalan további manipulált fotó leleplezéséről olvashat. Tovább>> |
A cikk folytatását az alábbi linken érheti el. Tovább>>