Szerencsés véletlenek
Olyan technológiát fejlesztettek ki a Cambridge-i Egyetem csillagászai, amely a földről is képes a Hubble teleszkópnál élesebb képeket készíteni. Az ún. adaptív optika (AO) nemcsak az infravörös, hanem a látható színtartományban is igen nagy felbontású, a csillagászok kutatásait jelentősen megkönnyítő képeket eredményez.
Lucky Camera: egy jobban sikerült kép |
A kísérletek a Palomar-hegyi 5.1 méteres tükrű Hale teleszkóppal zajlottak. Míg ez általában a Hubble teleszkóp képeinél tizedannyira részletes eredményeket hoz csak, az adaptív optikával a Hubble-nél kétszer élesebb képeket sikerült készíteni. Így születtek a világ legélesebb felvételei a 25 ezer fényévnyire lévő M13 csillagklaszterről, amelyeken az egymástól akár egy fénynapnyira lévő csillagokat is meg tudták különböztetni egymástól.
A Caltech csillagászai és a Jet Propulsion Laboratory dolgozói most olyan technológián dolgoznak, amellyel a Hale még a kék hullámtartományban is képes lesz a Hubble-nél jobb képeket készíteni, illetve ugyanolyan részletességgel tud majd hosszú záridős felvételeket készíteni, ez 2010-re akár munkába is állhat. Kedvező eredmények esetén a nagyobb teleszkópokat is hasonló rendszerekkel láthatjájk majd el, felmerült lehetőségként a Hawaii szigetén, Mauna Kea-n található 10 méteres Keck, illetve a harmincméteres TMT teleszkóp is.