2007. július. 16. 11:10 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 16. 10:48 Tech

Próbaüzembe állt a világ legnagyobb teleszkópja

Ha a Föld korong lenne, akkor ezentúl a Kanári-szigetekről látni lehetne egy Moszkvában égő gyertya fényét vagy egy Ausztráliában úton lévő autó fényszóróját. Most már mindenesetre adva van az ehhez szükséges óriás teleszkóp.

Grantecan a neve, ereje megfelel négymillió emberi pupillának és La Palma szigetén állították fel. Szombatra virradóan kezdte meg próbaüzemelését.

Fülöp spanyol trónörökös díszvendégként láthatta a 130 millió eurós költséggel felállított teleszkópban felcsillanó "első fényt". Csillagászok így nevezik ugyanis azt a pillanatot, amikor egy teleszkóp először "fogja be" egy csillagnak a fényét. Jelen volt a nem mindennapi eseményen a Queen rock gyüttes gitárosa, Brian May is, aki fiatal éveiben csillagászatot tanult és annyira el van ragadtatva a teleszkóptól, hogy rövidesen zenét komponál hozzá.

Ezzel elkezdődött a Grantecan kísérleti időszaka, amely alatt kipróbálják az összes műszerét. A világ legnagyobb tükörteleszkópja jövőre "szolgálatba áll". Tudósok a Grantecan segítségével a világmindenség eddig ismeretlen mélységeibe akarnak eljutni, hogy galaxisokat kutathassanak, csillagok keletkezését figyelhessék meg és Naprendszerünkön kívül újabb bolygókat fedezzenek fel.

A projekt vezetője, Pedro Alvarez szerint mindemellett "természetesen csodálatos lenne, ha ez a teleszkóp hozzásegítene bennünket ahhoz, hogy a földünkhöz hasonló bolygót fedezzünk fel". Meggyőződése ugyanis, hogy másutt is létezhet élet a világegyetemben.

Óriástávcsövek eddig is léteztek, így például Hawaii szigetén a kialudt Mauna Kea vulkán tetején, vagy Chilében a Cerro Paranal-on. Egyik sem hasonlítható azonban a Grantecan méreteihez, amely a Roque de los Muchachos tetején, 2400 magasságban mered az égnek. Ennek a "galaxisvadásznak" - ahogyan az El Mundo című lap elnevezte - "szíve" egy 10,4 méter átmérőjű parabolatükör, amely 36, különleges üvegkerámiából készült hatszögletű szeletből áll. Ezek összeillesztése még nem teljesen fejeződött be.

Az óriás teleszkópot a mainzi székhelyű Schott német cég gyártotta. Súlya 500 tonna, 41 méter magas, ami egy 13 emeletes toronyház magasságának felel meg. Alvarez szerint a teleszkópokra jellemző, hogy minél nagyobb a tükrük, annál több fényt képesek befogni és annál messzebb látnak el.

Hét évvel ezelőtt kezdték el a Grantecan építését. Eredetileg már 2004-ben fel kellett volna állítani, de ember és gép számára már az is nagy kihívást jelentett, hogy a hosszú szerpentinen eljuttassák az alkatrészeket a Roque de los Muchachos csúcsára. Ennnek fejében azonban eszményi jó helyen állították fel: szinte állandóan derült az égbolt, törvény tilt a környéken minden idegen fényforrást és rendszerint azonos erősségű szél fúj. A teleszkóp felállítása költségeinek nagy részét a madridi és a Kanári-szigeteki kormány állta, de hozzájárultak mexikói és amerikai egyetemek is.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.